Papież: serce mnie boli, gdy widzę godziny otwarcia parafii

fot. EPA/FILIPPO MONTEFORTE

fot. EPA/FILIPPO MONTEFORTE

Papież Franciszek powiedział podczas mszy w niedzielę, że „boli go serce”, gdy widzi, że parafie otwarte są tylko w wyznaczonych godzinach, a potem nie ma w nich nikogo. W czasie mszy dla diakonów stałych mówił, że służba wymaga dyspozycyjności.

Na papieską mszę na placu Świętego Piotra przybyły z całego świata tysiące diakonów stałych z rodzinami. To świeccy, którzy pomagają duchowieństwu w posłudze i zajmują się niesieniem pomocy chorym, ubogim i cierpiącym. Instytucję stałego diakonatu wprowadzono 50 lat temu. Na świecie jest ich 45 tysięcy. W Polsce diakonat stały został wprowadzony w 2001 roku, ale nadal jest nowością i takich osób jest niewiele.

W kazaniu papież mówił, że życie chrześcijańskie jest życiem służby.

Aby być „sługą dobrym i wiecznym”, dodał, trzeba być dyspozycyjnym.

„Sługa uczy się każdego dnia dystansu od dysponowania wszystkim dla siebie i dysponowania samym sobą” – wyjaśnił Franciszek.

Podkreślił też: „Ten, kto służy, nie jest zazdrosnym stróżem swego czasu, a wręcz rezygnuje z bycia panem swego dnia. Wie, że przeżywany przez niego czas nie należy do niego, ale jest darem, jaki otrzymuje od Boga, aby go z kolei ofiarować innym”.

Papież przypominał, że gdy służy się innym, nie można być „niewolnikiem ustanowionego porządku dnia” i trzeba być gotowym na to, co niezaplanowane i nieprzewidziane.

„Sługa potrafi otworzyć drzwi – dodał – temu, kto jest blisko niego, a także temu, kto puka poza wyznaczonymi godzinami, za cenę przerwania czegoś, co lubi, czy odpoczynku, na który zasługuje”.

„Serce mnie boli, gdy widzę godziny otwarcia w parafiach, informację, że są czynne +od-do+, a potem drzwi nie są otwarte, nie ma tam księdza ani diakona, nie ma świeckiego, który przyjmowałby ludzi” – mówił papież. Apelował o to, by „nie zważać na wyznaczone godziny”.

Mówiąc o oczekiwaniach wobec diakonów, Franciszek powiedział, że jedną z ich cech musi być łagodność i dodał: „Diakon nie bawi się w małpowanie księdza, jest łagodny”.

Przypomniał: „We wspólnocie kościelnej wielkim jest nie ten, kto rozkazuje, ale ten, kto służy”.

Następnie papież polecił: „Nigdy nie besztać, nigdy!”.

Na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański Franciszek podziękował diakonom za ich obecność w Kościele.

Pozdrowił też uczestników tradycyjnej pielgrzymki do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich. „Niech Matka Miłosierdzia wspiera rodziny i młodych na drodze do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” – powiedział.

Papież ogłosił również, że 1 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Dziecka najmłodsi we wspólnotach chrześcijańskich w Syrii, zarówno katolickich, jak i prawosławnych, będą modlić się o pokój.

„Dzieci syryjskie zachęcają dzieci z całego świata, by przyłączyły się do ich modlitwy o pokój” – dodał Franciszek.

Po mszy przez kilkadziesiąt minut objeżdżał plac Świętego Piotra w papamobile, wśród wiwatujących wiernych.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

Categories: Religia

Comments

 1. ADALBERT
  ADALBERT 29 maja, 2016, 16:09

  Papieza Franciszka powinno tez bardzo mocno zabolec serce,gdy powezmie wiesc o zamykaniu kosciola Sw.Wojciecha w Chicago; i to w sytuacji,gdy jedna z parafianek przekazala dla uratowania tegoz kosciola datek w wysokosci $3 mln , a parafianie wyrazili swa zgodna wole do wszelakich dzialan naprawczych, aby ten zabytkowy i historyczny kosciol powstaly przed 100 laty mogl nadal sluzyc kazdemu wiernemu swa posluga. I to papieskie serce powinno tez doznac kolejnego ataku, bo polonijne media w zbyt waskim zakresie podnosza swoj glos w obronie tego kosciola. Wobec naszych polonijnych przodkow jestesmy zobowiazani wrecz do tego, by swieckie znaki i znaki wiary naszego polskiego pozytywnego bytu na ziemi amerykanskiej nie mogly byc usuwane. Kto wie zbyt malo w tej sprawie niech zapozna sie i podpisze petycje w sprawie – https://www.change.org/p/petitioning-archbishop-blase-i-cupich-stop-the-closure-of-st-adalbert-parish . Szczesc Boze!

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 31 maja, 2016, 01:24

   Trzy miliony to bardzo ładnie, ale to załatwia (podobno) remont. Nie wiem czy tylko wież czy jeszcze reszty , ale powiedzmy, że remont mamy z głowy.
   *
   Teraz pozostaje drobnostka, czyli codzienne utrzymanie kościoła i parafii.
   Skąd na to weźmiesz forsę? Wiesz. ile trzeba tygodniowo? Wiesz, ile w tym kościele zbierano przez np. ostatnie 2-3 lata? A może liczysz na podobne prezenty po trzy miliony co roku?
   *
   Po co jest parafia? Zadałeś sobie to pytanie? Radiowe kretynki apelujące o niedzielne odwiedziny na mszy nie mają pojęcia o tym, czym powinna być parafia. Kretynki te w swoim pustym łebku komPinują, że można wyprowadzić się do „Naperwille przez dwa el” i stamtąd , siedząc w „studio radiowym” czyli w korytarzu między kuchnią a garażem udawać katoliczkę – członka parafialnej społeczności.
   *
   Zbyt dużej ilości polonijnych głupków wydaje się, że kościół służy do maszerowania w nim w góralskich portkach, kapocie od górniczego munduru, z partyzanckim karabinem na plecach, w ułańskim czaku na głowie i ze sztandarem w łapie. Tylko po to, aby dojść od wejścia kościoła do duuuużego zdjęcia Naszyej Pary Prezydenckiej zamordowanej nad Smoleńskiem przez Putina z Tuskiem.
   *
   Otóż takie cyrki to mogą sobie Polonusy wyprawiać w jakimś kościółku radiomaryjnej sekty. A nie w kościele katolickim. Co Latynosów obchodzi Smoleńsk? Co ich obchodzą „żołnierze wyklęci”? Jakiś prezydent Du*a, Szydło z worka, podli Kaczyńscy, oszust i wariat Macierewicz, cały ten polski cyrk?
   *
   Radiomaryjna sekta dawno powinna odłączyć się od Kościoła katolickiego i kisić się we własnym sosie.
   Pis-faszyści niech sobie walczą o co chcą walczyć w Polsce a nie w USA.
   A wyznawcy kościoła „polskiego” albo”polonijnego” niech się najpierw zastanowią co jest dla nich istotą wiary; ciągłe wpatrywanie się w swoje własne odbicie w „ich” polonijnych kościołach czy uczynienie wysiłku zrozumienia istoty przekazu Jezusa?
   *
   „Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie.”
   List św. Pawła do Galacjan, gdybyś nie pamiętał.

   Reply this comment
   • ADALBERT
    ADALBERT 31 maja, 2016, 10:41

    …a gdzie beda mogli uczynic wysilek zrozumienia istoty przekazu Jezusa,jezeli tego historycznego i zabytkowego kosciola nie ostanie? Datek jest kwestia wtorna,kazdy parafianin powinien ,dla umocnienia wiary katolickiej, poswiecic czas na modlitwe i zrozumienie istoty przekazu Jezusa w skupieniu we wlasciwym miejscu i wlasciwej atmosferze. Koscioly sa katolickie;i innych wyznan. Dodatek narodowy,to informacja kto go zbudowal i kim byli pierwsi parafianie.Nie jestem tak biegly w ksiegach swietych,wiem tylko ze Ojciec Swiety-Franciszek, do ktorego napisalem w tej sprawie, nie oburzyl sie,nie wytknal mi naiwnosci spojrzenia…prawdopodobnie chocby z tego powodu, ze obiektu historycznej i artystycznej wartosci – wiary czy tez swiackiego przekazu -nie niszczy sie ot tak,na zawolanie. I czy nie uwazasz,ze koscielna posluga polskich ksiezy w tym zabytkowym kosciele sluzyc bedzie jednak w pelni zrozumienia istoty przekazu Jezusa? Przy tak wykazywanej elokwencji wskaz nam wiernym,lecz glupio naiwnym,dlaczego mlodsze koscioly maja sie ostawac- chyba nie z powodow narodowych?! – a zabytkowe przeznaczane na wyburzenia/ I dlaczego to nie parafianie, a mniej czy bardziej umocowane wladze koscielne przesadzaja w tej sprawie. Hierarchia,to rzecz bardzo wazna, ale racja parafian – przesadzajaca.

    Reply this comment
    • zza kałuży
     zza kałuży 31 maja, 2016, 13:29

     „…a gdzie beda mogli uczynic wysilek zrozumienia istoty przekazu Jezusa,jezeli tego historycznego i zabytkowego kosciola nie ostanie?”
     W innym kościele, to proste. Twój Bóg zmienia się jak wchodzisz do innego budynku kościoła?
     *
     „we wlasciwym miejscu i wlasciwej atmosferze.”
     W niebie też będziesz miał Jackowo, Helenowo i Trójcowo?
     *
     „Koscioly sa katolickie;i innych wyznan”
     Nie zrozumiałem o co ci tutaj chodzi.
     *
     „Dodatek narodowy,to informacja kto go zbudowal i kim byli pierwsi parafianie.”
     Pomyślałeś jak w takim silnie etnicznym kościele będą czuli się Amerykanie innego niż polskie pochodzenia? Ameryka to nie PGR Jackowo.
     *
     „Ojciec Swiety-Franciszek, do ktorego napisalem”
     Ryjesz pod Cupichem? Wbijasz mu nóż w plecy, zdrajco? 😉
     *
     „ze obiektu historycznej i artystycznej wartosci”
     To zwróć się do miasta. Może podatnicy się zrzucą na utrzymanie muzeum dla ciebie?
     *
     „czy nie uwazasz,ze koscielna posluga polskich ksiezy w tym zabytkowym kosciele sluzyc bedzie jednak w pelni zrozumienia istoty przekazu Jezusa?”
     Być może dla Polaków tak, ale już niekoniecznie dla Latynosów. Właśnie dlatego cytowałem list św. Pawła.
     *
     „dlaczego mlodsze koscioly maja sie ostawac”
     Bo ich parafie są żywe,- parafianie z nich nie uciekają tylko się tam rodzą/sprowadzają nowi. Polacy się wyprowadzili na przedmieścia.
     *
     „dlaczego to nie parafianie, a mniej czy bardziej umocowane wladze koscielne przesadzaja w tej sprawie. Hierarchia,to rzecz bardzo wazna, ale racja parafian – przesadzajaca.”
     Obudziłeś się dzisiaj? Kościół to nie demokracja tylko monarchia. Innymi słowami dyktatura. Kiedy ostatni raz wybierałeś sobie proboszcza? Kiedy były diecezjalne wybory na biskupa? W świeckim państwie władza się ciebie pyta – w Kościele ma twoją opinię w wielkim poważaniu… 😉

     Reply this comment
 2. Amber
  Amber 30 maja, 2016, 12:48

  zyjemy w takich czasach ,ze wiara katolicka jest mocno zagrozona i to z powodu herahii koscielnej , bo ta pazernosc zdzierania kasy z wiernych, pedofilia , gejowskie czyli koscielne pedaly obrzydzaja i podwazaja wiarygodnosc katolikow ,kazdy wie ze niebo to posmiertne ,nie jest do kupienia a wielu watpi ze wogole istnieje ,dlatego tez koscioly zwaszcza w Usa ida w zapomienie.autorytet wiary upada.,zadne datki nawet milionowe nie zmienia tej sytuacji .ludzie przestaja wierzyc w mity o niebie i piekle..

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*