Papież: Rzym potrzebuje gorliwej troski, by nadawał się do życia

Papież: Rzym potrzebuje gorliwej troski, by nadawał się do życia

Rzym jako „delikatny organizm” potrzebuje gorliwej troski, by był „uporządkowany i nadawał się do życia” – powiedział we wtorek papież Franciszek władzom Wiecznego Miasta w ich siedzibie na Kapitolu. „Niech jego splendor nie ulegnie degradacji” – apelował.

Podczas pierwszej wizyty Franciszka w pałacu na Kapitolu nie zabrakło w jego wystąpieniu bezpośrednich nawiązań do stanu miasta, który od dawna budzi polemiki i protesty mieszkańców z powodu zniszczonych ulic, zalegających śmieci, pogarszającego się stanu transportu publicznego czy zamkniętych stacji metra.

We włoskiej stolicy potrzebna jest „twórcza odwaga”, by „do chwały z przeszłości można było dodać wkład nowych pokoleń, ich geniusz, ich inicjatywy i dobre projekty” – powiedział papież w radzie miejskiej.

Rzym jest „jak wielka szkatułka pełna skarbów duchowych, historyczno-artystycznych i instytucjonalnych, ale jest jednocześnie miejscem zamieszkanym przez trzy miliony osób, które pracują, uczą się, modlą” – dodał. Franciszek wskazywał, że wielkim zaszczytem i obowiązkiem jest administrowanie tym miastem.

„Ta szczególna tożsamość historyczna, kulturowa i instytucjonalna Rzymu wymaga, by stołeczna administracja była w stanie zarządzać tą złożoną rzeczywistością przy pomocy odpowiednich narzędzi prawnych i właściwych zasobów środków” – ocenił papież.

Apelował, aby miasto stanęło na „wysokości swych zadań i swej historii”, nie straciło swej mądrości oraz było wzorem gościnności i integracji.

Rzym – wskazywał – wymaga i zasługuje na skuteczną, wydajną i szczodrą współpracę wszystkich. Szczególnej troski potrzebują osoby zepchnięte na margines, zapomniane i porzucone – zaznaczył Franciszek.

Przypomniał, że na peryferia Rzymu, podobnie jak na przedmieścia innych metropolii, przybyli liczni migranci, uciekający przed wojnami i ubóstwem, którzy „próbują odbudować swoją egzystencję w warunkach bezpieczeństwa i godnego życia”.

„Rzym, miasto gościnne, wezwane jest do tego, by stawić czoła temu epokowemu wyzwaniu wzorem swej szlachetnej historii” – oświadczył Franciszek. Rzymian prosił o „braterstwo i solidarność”.

„Rzym to miasto otwarte, miasto różnorodne i wielokulturowe” – zapewniała papieża burmistrz Virginia Raggi. Ogłosiła, że jedna z sal na Kapitolu otrzyma imię „Laudato si'” na cześć jego encykliki ekologicznej.

Papież i burmistrz stanęli na balkonie pałacu kapitolińskiego, z którego rozciąga się widok na Forum Romanum.

Przed przyjazdem do siedziby władz miejskich Franciszek złożył niezapowiedzianą wizytę na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie wygłosił wielkopostne rozważania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Na zdjęciu: Burmistrz Rzymu Virginia Raggi i papież Franciszek
fot.Photo by VATICAN MEDIA HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*