Papież przyjął kardynała Pella, który zeznawał w sprawie pedofilii

Kardynał George Pell fot.Lukas Coch/EPA

Kardynał George Pell fot.Lukas Coch/EPA

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii kardynała George’a Pella z Australii. W nocy podczas telekonferencji zeznawał on przed rządową komisją w swym kraju badającą sprawę pedofilii w Kościele w latach 70. i 80.

O audiencji poinformowało watykańskie biuro prasowe; jej szczegóły nie są znane.

Doszło do niej 10 godzin po tym, jak kardynał Pell, który jest odpowiednikiem ministra finansów w Watykanie, złożył pierwsze wyjaśnienia przed komisją. Dotyczą one postępowania Kościoła wobec tysięcy przypadków wykorzystywania dzieci w katolickich szkołach i innych placówkach oraz tego, co on sam wiedział o takich zdarzeniach.

Formę wysłuchania za pośrednictwem telemostu między Rzymem a Australią wybrano, gdy poinformował on komisję, że nie może stawić się osobiście, gdyż długa podróż samolotem nie jest wskazana przy jego stanie zdrowia.

Media podały, że kardynał Pell składając zeznania przyznał, że Kościół popełnił „ogromne błędy” w podejściu do skandalu i nazwał „katastrofą” to, jak obchodzono się z seryjnym księdzem pedofilem, którego przenoszono z jednej parafii do drugiej.

Dostojnik, któremu niektóre ofiary pedofilii zarzucają jej tuszowanie i lekceważenie, zapewniał, że sam najpierw jako wiceproboszcz, a następnie biskup pomocniczy w Melbourne nie wiedział o takich przypadkach. Jednocześnie oświadczył podczas rozmowy: “Nie jestem tu, by bronić tego, co jest nie do obrony”.

Następne zeznania kardynał Pell złoży w nocy z poniedziałku na wtorek. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*