Papież: proszę, żadnych drzwi pancernych w Kościele

Papież Franciszek na Placu św. Piotra fot.Alessandro Di Meo/EPA

Papież Franciszek na Placu św. Piotra fot.Alessandro Di Meo/EPA

Proszę, żadnych drzwi pancernych w Kościele – powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Żadnych, wszystko ma być otwarte – dodał.

W katechezie na temat znaczenia otwarcia Drzwi Świętych w bazylikach w związku ze zbliżającym się Jubileuszem Miłosierdzia papież podkreślił: „Kościół jest dozorcą domu Pańskiego, nie panem domu”.

„Są miejsca na świecie, gdzie nie zamyka się drzwi na klucz, są wciąż, ale jest i wiele takich, w których drzwi pancerne stały się czymś normalnym” – zauważył.

Franciszek mówił: „Czymś strasznym byłby niegościnny Kościół tak jak rodzina skupiona na sobie samej, która wyjaławia świat”.

„Oczywiście – jak zaznaczył – drzwi mają chronić, ale nie odpychać, nie mogą być forsowane”.

Drzwi – zdaniem papieża – należy często otwierać, by sprawdzić, czy po drugiej stronie nie czeka ktoś, kto nie ma odwagi bądź siły, by zapukać.

„Ileż ludzi straciło ufność, nie ma odwagi zapukać do drzwi naszego chrześcijańskiego serca, do drzwi naszych kościołów. Oni tam są, ale nie mają odwagi, odebraliśmy im ufność” – przyznał papież. Następnie wezwał: „Proszę, niech to się więcej nie zdarza”.

Zachęcił, aby zbliżający się Rok Święty był okazją do „przejścia przez drzwi miłosierdzia”.

Jak zauważył, wymaga to odwagi, bo każdy jest grzesznikiem i każdemu coś ciąży.

Mówiąc o konieczności otwarcia drzwi miłosierdzia przywołał październikowy synod biskupów podkreślając, że płynie z niego zachęta dla wszystkich rodzin i całego Kościoła, by to uczynić.

Drzwi muszą być otwarte – jak wskazał – by mógł przez nie przejść Bóg, który jest „więźniem naszych struktur”.

Także w środę Watykan poinformował wkrótce po audiencji generalnej, że Rok Święty dedykowany miłosierdziu zostanie zainaugurowany otwarciem przez papieża Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 8 grudnia rano. 13 grudnia Franciszek otworzy drzwi w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie, a 1 stycznia w bazylice Matki Bożej Większej.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*