Papież: problemem wiary nie jest brak środków i struktur, lecz brak radości

Papież: problemem wiary nie jest brak środków i struktur, lecz brak radości

Papież Franciszek powiedział w piątek w Rumunii, że problemem wiary często nie jest brak środków, struktur czy obecność przeciwników, ale „brak radości”. „Wiara podupada, gdy lawirujemy w smutku i zniechęceniu” – ostrzegł w katolickiej katedrze w Bukareszcie.

Wokół katedry świętego Józefa, gdzie papież przewodniczył mszy, zgromadziło się, według organizatorów, 25 tysięcy osób. Setki ludzi wiwatowały potem na trasie przejazdu papamobile w strugach deszczu.

W prawosławnej w zdecydowanej większości Rumunii katolicy stanowią około 7 procent ludności.

Franciszek mówił w homilii, że miłość jest „matczynym geniuszem”. Dodał, że kontemplowanie Maryi pozwala skierować spojrzenie na wiele kobiet, matek i babć w Rumunii, które „z poświęceniem i w ukryciu, z wyrzeczeniem i trudem kształtują teraźniejszość i planują marzenia jutra”.

To – dodał – cichy, wytrwały i niedostrzeżony dar z siebie, który „nie boi się zakasać rękawów” i wziąć na siebie trudności, aby realizować życie dzieci i całej rodziny.

„Jest to żywe przypomnienie faktu, że w waszym narodzie żyje i pulsuje silne poczucie nadziei, niezależnie od wszelkich uwarunkowań, które mogłyby je przesłaniać lub próbować je przygasić” – powiedział Franciszek.

Apelował o wrażliwość na los ludzi pozbawionych nie tylko dachu nad głową lub chleba, ale również przyjaźni i ciepła wspólnoty, „która by ich wzięła w ramiona, ochroniła ich i ugościła”.

„Kultura spotkania” – wyjaśnił – pobudza chrześcijan do „doświadczenia cudu macierzyństwa Kościoła, który szuka, broni i jednoczy swoje dzieci”.

Papież ostrzegł: „Bez radości jesteśmy sparaliżowani, będąc niewolnikami naszego smutku”.

„Często problemem wiary jest nie tyle brak środków i struktur, ilości, ani też obecność tych, którzy nas nie akceptują. Problemem wiary jest brak radości” – wyjaśnił.

Na zakończenie Franciszek zaapelował do wiernych: „Bądźcie promotorami kultury spotkania, która zaprzecza obojętności i podziałowi”.

Z Bukaresztu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.BOGDAN CRISTEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*