Papież porównał pedofilię do składania ofiar z dzieci przez pogan

Papież porównał pedofilię do składania ofiar z dzieci przez pogan

Papież Franciszek porównał pedofilię do składania ofiar z dzieci przez pogan. Mówił o tym podczas spotkania z seminarzystami z włoskiego regionu Lombardia w Watykanie.

W czasie sobotniego spotkania, o którym Watykan poinformował we wtorek, Franciszek powiedział seminarzystom: „Znacie statystyki; 2 procent nadużyć, do jakich doszło, popełnili księża”.

Jak zaznaczył papież, ktoś mógłby powiedzieć, że „to mało”.

„Nie. Bo jeśli nawet byłby to jeden ksiądz, to jest to potworne. Nie usprawiedliwiajmy się, że to tylko 2 proc. 70 proc. nadużyć popełnianych jest w rodzinach i w dzielnicy, w salach gimnastycznych, przez trenerów, w szkołach” – oświadczył papież.

„To jest skandal, ale skandal na skalę światową, który przywołuje mi na myśl ofiary składane z dzieci, jak robili to poganie” – stwierdził Franciszek, którego słowa przytoczyło watykańskie biuro prasowe.

Papież radził seminarzystom: „W tej sprawie mówcie jasno; jeśli widzicie coś takiego, natychmiast do biskupa, by pomóc temu bratu – sprawcy”.

„Natychmiast do biskupa” – powtórzył.

Franciszek ujawnił: „Kilka dni wcześniej musiałem, z Rzymu, zawiesić święcenia kapłańskie na innym kontynencie”. Następnie zapytał: „Co ma w głowie biskup i ci nauczyciele, którzy przedstawiają biskupowi taką osobę?”.

„Wiadomości, jakie napłynęły, były straszne” – wyjawił papież, nie podając szczegółów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.ALBERTO PIZZOLI/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*