Papież: pomoc migrantom i uchodźcom to uczynki miłosierdzia i obowiązek

Papież Franciszek fot.Daniel Dal Zennaro/EPA

Papież Franciszek fot.Daniel Dal Zennaro/EPA

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę apelował o uczynki miłosierdzia wobec migrantów i uchodźców. Wskazywał, że udzielenie im gościny i pomocy to obowiązek wszystkich chrześcijan, diecezji, parafii i stowarzyszeń kościelnych.

„Historia ludzkości to historia migracji; nie ma ludu, który nie poznałby tego zjawiska” – mówił papież zwracając się do 25 tysięcy uczestników spotkania na placu Świętego Piotra.

Jak stwierdził, „kryzys gospodarczy, zbrojne konflikty i zmiany klimatyczne zmuszają wiele osób do emigracji”.

„Migracje nie są nowym zjawiskiem, ale należą do historii ludzkości. Myślenie, że występują tylko w naszych czasach to brak pamięci historycznej” – dodał.

Przypomniał, że w minionych wiekach odpowiedzią na migracje były wielkie gesty solidarności, ale nie brakowało też napięć społecznych.

Franciszek zauważył, że obecny kryzys wywołuje strach przed migrantami, budzi postawę niegościnności, a niektórych prowadzi do budowy „murów i barier”.

Podkreślał: “Czasem wydaje się, że cicha praca wielu mężczyzn i kobiet, którzy w różny sposób poświęcają się, by pomagać uchodźcom i migrantom, jest zagłuszana przez hałas innych, którzy udzielają głosu instynktownemu egoizmowi”.

„Ale zamykanie się nie jest rozwiązaniem, bo sprzyja przestępczemu przemytowi ludzi. Jedyną drogą rozwiązania jest solidarność” – oświadczył papież. Powtórzone przez niego kilka razy słowo „solidarność” wierni nagrodzili oklaskami.

“Zaangażowanie chrześcijan na tym polu jest dzisiaj tak pilne, jak w przeszłości” – wskazywał Franciszek.

Jak mówił, jest to zadanie, które dotyczy diecezji, parafii, instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, a także pojedynczych chrześcijan.

“Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by przyjmować braci i siostry, którzy uciekają przed wojnami, głodem, przemocą i nieludzkimi warunkami życia” – powiedział papież.

Dodał: “Wszyscy razem jesteśmy wielką siłą wsparcia dla tych, którzy stracili ojczyznę, rodzinę, pracę i godność”.

„Pamiętajmy, że przywrócenie im godności, której zostali pozbawieni, wyjście im naprzeciw to spełnienie uczynków miłosierdzia” – apelował Franciszek.

Papież opowiedział wiernym o bosym migrancie, który chciał przyjechać do bazyliki Świętego Piotra, by przejść przez Drzwi Święte. Chciała go tam zawieźć taksówką kobieta – z pochodzenia Ormianka, ale kierowca nie chciał otworzyć przed nimi drzwi samochodu. Ostatecznie taksówkarz zawiózł ich do Watykanu, a po wysłuchaniu historii życia uchodźcy podziękował mu mówiąc, że „zmienił jego serce”.

Zwracając się do Polaków Franciszek zachęcił ich do modlitwy różańcowej i do tego, by przyjęli Jezusa „w przybyszach i w potrzebujących”.

„Żyjmy, na co dzień Jego Ewangelią” – dodał.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

Categories: Religia

Comments

  1. Fakt
    Fakt 26 października, 2016, 15:37

    Stary wuju modl sie o swoje zdrowie,bo o rozum to juz za pozno.. Stary IDIOTA !.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*