Papież: otwórzmy oczy na brata zapomnianego i wykluczonego

fot.Giuseppe Lami/EPA

fot.Giuseppe Lami/EPA

„Otwórzmy oczy na bliźniego, zwłaszcza brata zapomnianego i wykluczonego” – apelował papież Franciszek podczas mszy w Watykanie dla bezdomnych i ubogich z ponad 22 krajów, m.in. z Polski. Nabożeństwo odbyło się w ramach kończącego się Roku Miłosierdzia.

W homilii w czasie niedzielnej mszy odprawionej w bazylice Świętego Piotra dla kilku tysięcy osób społecznie wykluczonych Franciszek podkreślił: „Chciałbym, żeby dzisiaj był Dzień Ubogich”. Przestrzegał przed „sklerozą duchową” – jak określił koncentrowanie uwagi na rzeczach, a nie na osobach potrzebujących pomocy.

Papież skrytykował postawę ludzi pełnych pychy, którzy „pokładają bezpieczeństwo swego życia w samowystarczalności i dobrach świata”. „Nawet najpotężniejsze królestwa, najświętsze budynki i najbardziej stabilne rzeczywistości świata nie trwają wiecznie, prędzej czy później upadają” – dodał Franciszek. Jak zaznaczył, choć prawie wszystko przemija, pozostają Bóg i bliźni, których należy kochać.

Franciszek mówił o wykluczeniu zauważając, że człowiek „umieszczony przez Boga na szczycie stworzenia jest często odrzucany”. „Nad niego przedkładane są rzeczy, które mijają. Nie można tego zaakceptować, ponieważ człowiek jest w oczach Boga najcenniejszym dobrem, a przyzwyczajenie się do takiego odrzucenia jest czymś groźnym” – ostrzegł.

Papież zwrócił uwagę na „znieczulone sumienia”, powodujące, że ludzie nie przejmują się osobami cierpiącymi ani poważnymi problemami świata, które „stają się tylko słyszanym już wcześniej refrenem w schemacie telewizyjnych wiadomości”.

Zwracając się do ubogich, Franciszek powiedział: „Dzisiaj, drodzy bracia i siostry, jest wasz jubileusz, a poprzez waszą obecność pomagacie nam dostroić się do długości fal Boga”.

Jest tylu Łazarzy obecnych czasów – powiedział, po czym stwierdził: „Jak wiele zła wyrządza nam udawanie, że nie zauważamy Łazarza, który jest wykluczony i odrzucony”.

„Tragiczna sprzeczność naszych czasów” – ocenił – polega na tym, że im większy jest postęp i możliwości, tym więcej jest tych, którzy nie mają do nich dostępu. „To wielka niesprawiedliwość, która musi niepokoić znacznie bardziej niż wiadomość, kiedy i jak nastąpi koniec świata” – oświadczył Franciszek.

„Nie można spokojnie siedzieć w domu, gdy u drzwi leży Łazarz. Nie ma pokoju w domu osoby, której się powodzi, podczas gdy brakuje sprawiedliwości w domu wszystkich” – wskazał.

Papież przypomniał, że w związku z kończącym się 20 listopada Rokiem Świętym dedykowanym miłosierdziu w niedzielę zamykane są drzwi święte w katedrach i sanktuariach na świecie.

Wezwał wiernych: „Otwórzmy nasze oczy na bliźniego, zwłaszcza brata zapomnianego i wykluczonego. Tam kieruje się szkło powiększające Kościoła”. „Niech Pan chroni nas od kierowania go na siebie samych. Niech odciąga nas od blichtru, który odwraca uwagę, od interesów i przywilejów, od przywiązania do władzy i chwały, od powabu ducha świata” – powiedział Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*