Papież oddał hołd św. Janowi Pawłowi II podczas audiencji generalnej

Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej oddał hołd św. Janowi Pawłowi II, którego 12. rocznica śmierci obchodzona była w niedzielę. Papież modlił się też za ofiary zamachu w Petersburgu i potępił atak chemiczny w Syrii.

Zwracając się do Polaków Franciszek powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu rodaków świętego Jana Pawła II”. „W pierwszych dniach kwietnia wspominamy Jego przejście do domu Ojca. Był wiernym świadkiem Chrystusa, gorliwym obrońcą dziedzictwa wiary” – podkreślił.

Następnie papież zauważył, że Jan Paweł II „przypomniał światu dwa wielkie orędzia: Jezusa Miłosiernego i orędzie fatimskie. Pierwsze przybliżył nam Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia; drugie, mówiące o triumfie Niepokalanego Serca Maryi nad złem, uświadamia nam stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie”.

„Przyjmijmy te orędzia, niech przemieniają nasze serca, otwórzmy drzwi Chrystusowi” – wezwał Franciszek.

Na zakończenie audiencji papież powiedział, że modli się za ofiary poniedziałkowego zamachu w metrze w Petersburgu, w którym zginęło 14 osób. „Zawierzając miłosierdziu Bożemu tych, którzy tragicznie zginęli, wyrażam moją duchową bliskość z rodzinami i wszystkimi, którzy cierpią z powodu tego dramatycznego wydarzenia”.

Następnie Franciszek mówił o ataku chemicznym w Syrii, w którym we wtorek zginęły co najmniej 72 osoby. „Obserwujemy zatrwożeni ostatnie wydarzenia w Syrii. Stanowczo potępiam niedopuszczalną masakrę, jaka miała miejsce wczoraj w prowincji Idlib, gdzie zabito dziesiątki bezbronnych osób, wśród nich dzieci” – mówił.

„Modlę się za ofiary i ich rodziny i apeluję do sumienia tych, na których spoczywa odpowiedzialność polityczna, na poziomie lokalnym i międzynarodowym, aby zakończyła się ta tragedia i przyniesiono ulgę tej drogiej ludności, od dawna wycieńczonej wojną” – oświadczył papież.

Franciszek wezwał o podjęcie wysiłków, by pomoc dotarła do mieszkańców Syrii.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*