Papież odbierze Nagrodę Karola Wielkiego 6 maja w Rzymie

Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek odbierze Nagrodę Karola Wielkiego 6 maja w Rzymie – poinformowała we wtorek kapituła tego prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego za zasługi dla europejskiej integracji.

Uroczyste wręczenie nagrody wyjątkowo nie odbędzie się w Akwizgranie, w ratuszu zbudowanym na fundamentach pałacu Karola Wielkiego.

Jak poinformował przewodniczący kapituły Juergen Linden, nie planuje się wygłoszenia laudacji, a sam papież wygłosi przemówienie, w którym zaapeluje o postrzeganie Europy jako wspólnoty wartości i ożywienie ideałów przyświecających jej ojcom założycielom.

Franciszek jest „głosem sumienia, upominającym nas, byśmy w centrum wszystkich naszych czynów stawiali człowieka, oraz wybitnym autorytetem moralnym, który (…) przypomina o tym, że Europa ma zadanie i obowiązek, kontynuując ideały swoich ojców założycieli, urzeczywistniać pokój i wolność, prawo i demokrację, solidarność i zachowanie stworzenia” – podkreślono w uzasadnieniu przyznania nagrody papieżowi.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 roku ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej; jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.

W 2010 roku jej laureatem został ówczesny premier Donald Tusk, który zadedykował ją pokoleniu Solidarności oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Wśród innych laureatów nagrody są m.in.: Angela Merkel, Winston Churchill, Konrad Adenauer, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel i Bill Clinton. W 1998 roku wyróżniony nią został Bronisław Geremek, a w 2004 roku jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2015 roku wyróżnienie to otrzymał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*