Papież o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

fot.Claudio Peri/EPA

fot.Claudio Peri/EPA

Podczas nadzwyczajnej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego papież Franciszek mówił w czwartek o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się pod koniec lipca. Zachęcił Polaków do modlitwy w tej intencji.

Specjalna, jubileuszowa audiencja generalna w Watykanie, ósma w trwającym od grudnia Roku Miłosierdzia, odbyła się wyjątkowo w czwartek w związku z tym, że w środę przypadła uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Nie było dlatego tradycyjnej środowej audiencji, a nadzwyczajną, organizowaną co miesiąc w sobotę, przyspieszono z powodu przerwy wakacyjnej w lipcu.

Zwracając się do Polaków, Franciszek podziękował za modlitwy, jakimi towarzyszyli mu podczas niedawnej podróży do Armenii. Następnie dodał: „Proszę was, abyście trwali w modlitwie za mnie i za młodych, którzy w Polsce i całym chrześcijańskim świecie przygotowują się do naszego, bliskiego już, spotkania w Krakowie”.

„Niech zawsze będzie żywa w naszych sercach i naszych czynach pamięć, że +błogosławieni są miłosierni…+” – podkreślił, nawiązując do hasła Światowych Dni Młodzieży w Polsce, które odbędą się w dniach 26-31 lipca.

W katechezie papież mówił, że codzienne życie pozwala namacalnie dotknąć wielu potrzeb dotyczących osób najuboższych i najbardziej doświadczanych przez los.

„Potrzebujemy wrażliwości, aby dostrzegać cierpienie i ubóstwo wielu braci i sióstr. Czasami mijamy sytuacje dramatycznego ubóstwa i wydaje się, że nas one nie dotyczą” – powiedział.

Franciszek wskazywał, że ten, kto sam doświadczył w swoim życiu miłosierdzia Boga, nie może pozostać obojętnym wobec potrzeb innych ludzi.

Papież przypominał, że nie można zwlekać wobec osoby, która jest głodna i trzeba jej dać jedzenie. Jak zauważył, uczynki miłosierdzia nie są kwestiami „teoretycznymi, ale konkretnym świadectwem”. Miłosierdzie – zaznaczył – jest potrzebne wobec wielu przejawów biedy na świecie.(PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*