Papież o Dniu Uchodźcy: niech strach nie przeszkadza w przyjęciu bliźniego

Papież o Dniu Uchodźcy: niech strach nie przeszkadza w przyjęciu bliźniego

W obchodzony w środę Światowy Dzień Uchodźcy na profilu papieża Franciszka na Twitterze zamieszczono słowa: „Spotykajmy Jezusa w ubogim, odrzuconym, uchodźcy”. „Nie pozwólmy, aby strach przeszkodził nam w przyjęciu bliźniego, który jest w potrzebie” – dodał.

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku.

Do obchodów tego dnia papież nawiązał w niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Podkreślił, że celem tej inicjatywy ONZ jest „zwrócenie uwagi na to, co przeżywają, często z wielkim lękiem i cierpieniem, nasi bracia zmuszeni do ucieczki ze swych ziem z powodu konfliktów i prześladowań”.

Apelował o solidarność i bliskość z uchodźcami oraz zapewnienie im pomocy i ochrony. Podkreślał, że we wzajemnym szacunku i wsparciu znajdują się rozwiązania wielu problemów związanych z migracją.

Franciszek zauważył, że trwają konsultacje między rządami na temat przyjęcia światowego paktu w sprawie uchodźców, na rzecz – jak dodał – migracji „bezpiecznej, uregulowanej i legalnej”.

„Wyrażam pragnienie, aby kraje zaangażowane w te procesy osiągnęły porozumienie, by zapewnić z odpowiedzialnością i człowieczeństwem pomoc i ochronę dla tych, którzy zmuszeni są opuścić swój kraj” – powiedział papież. (PAP)

fot.ALESSANDRO DI MEO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*