Papież: nie można przemocą rozwiązać konfliktu w Syrii

fot.Giorgio Onorati/EPA

fot.Giorgio Onorati/EPA

Papież Franciszek oświadczył w czwartek, że nie można rozwiązać konfliktu syryjskiego przy użyciu siły. „Przemoc powoduje tylko nowe rany” – powiedział do uczestników obrad papieskiej rady dobroczynnej Cor Unum na temat kryzysu humanitarnego w Syrii i Iraku.

W przemówieniu Franciszek podkreślił, że jednym z najgorszych dramatów humanitarnych ostatnich lat są „straszliwe konsekwencje konfliktów w Syrii i Iraku dla ludności cywilnej, a także dla dziedzictwa kultury”.

Miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swej ziemi – przypomniał papież. Mówił następnie o uchodźcach „wielkodusznie” przyjętych przez Liban, Jordanię i Turcję.

„W obliczu takiego scenariusza i konfliktów, które rozszerzają się i burzą w niepokojący sposób równowagę wewnętrzną i regionalną, wydaje się, że wspólnota międzynarodowa nie jest w stanie znaleźć właściwych odpowiedzi, podczas gdy przemytnicy broni wciąż robią interesy” – oświadczył Franciszek.

„Dzisiaj – jak zauważył – w przeciwieństwie do wydarzeń z przeszłości, okrucieństwo i niebywałe łamanie praw człowieka, charakteryzujące te konflikty, są rozpowszechniane przez media w realnym czasie; dlatego odbywają się na oczach całego świata. Nikt nie może udawać, że nie wie”.

„Trzeba znaleźć rozwiązanie, ale nigdy nie na drodze przemocy, bo przemoc powoduje tylko nowe rany” – stwierdził papież, który mówił też o „oceanie bólu” ludności cywilnej i potrzebach najsłabszych oraz najbardziej bezbronnych, zwłaszcza rodzin, ludzi starszych i dzieci. Wspomniał następnie o chrześcijanach z Syrii i Iraku, padających ofiarami prześladowań. Dzisiaj, dodał przytaczając słowa Benedykta XVI, prawo do obecności chrześcijan jest negowane przez „gwałtowny fundamentalizm, który przypisuje sobie religijne korzenie”.

„W Iraku i Syrii zło niszczy budynki i infrastrukturę, ale przede wszystkim sumienie człowieka” – powiedział Franciszek. Apelował do osób i organizacji zaangażowanych w działalność humanitarną na Bliskim Wschodzie: „Proszę, nie porzucajcie ofiar tego kryzysu, nawet gdy minie zainteresowanie świata”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*