Papież: należy uaktualnić muzykę w Kościele unikając banalności

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/EPA

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/EPA

Papież Franciszek powiedział, że należy uaktualnić muzykę w Kościele. Trzeba przy tym unikać przeciętności, powierzchowności i banalności – dodał podczas sobotniej audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum na temat muzyki sakralnej.

„Konieczne jest to, aby muzyka sakralna i śpiew liturgiczny w pełni zasymilowały się z językami artystycznymi i muzycznymi aktualnych czasów”- mówił Franciszek zwracając się do osób biorących udział w konferencji zorganizowanej przez Papieską Radę Kultury.

Wyraził opinię, że należy sprawiać, aby muzyka ta wywoływała „wibracje” w sercach współczesnych ludzi i tworzyła klimat otwarcia oraz „pełnego uczestnictwa w misterium”.

Papież przyznał, że „spotkanie ze współczesnością” stworzyło wiele problemów, dotyczących języka, form i gatunków muzycznych.

„Czasem przeważyła pewna przeciętność, powierzchowność i banalność kosztem piękna i intensywności uroczystości liturgicznych” – stwierdził Franciszek.

Zaapelował o odnowę, “zwłaszcza jakościową” muzyki sakralnej i śpiewu liturgicznego. Musi temu towarzyszyć, wskazał, ochrona bogatego dziedzictwa przeszłości przy zachowaniu równowagi i unikaniu „wizji nostalgicznej i archeologicznej”.

Papież zwrócił także uwagę na konieczność właściwej edukacji „estetycznej i muzycznej” duchowieństwa oraz świeckich. (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*