Papież: ludzie, których małżeństwa się rozpadły, nie są obcy w Kościele

fot.Giorgio Onorati/EPA

fot.Giorgio Onorati/EPA

Papież Franciszek wezwał w piątek biskupów, by nigdy nie uważali za „obcych” w Kościele tych, których małżeństwa się rozpadły. Wobec takich „smutnych sytuacji i cierpień ludzi” potrzebne jest zawsze miłosierdzie – powiedział.

Papież, który spotkał się w Watykanie z uczestnikami szkolenia dla biskupów, dotyczącego procesów kanonicznych w sprawie małżeństw, oświadczył odnosząc się do rozwodników: „Jesteśmy wezwani do tego, by nie wykluczać ich z naszego duszpasterskiego zatroskania i poświęcić się im i ich nieregularnej, pełnej cierpień sytuacji z zaangażowaniem i miłością”.

Watykaniści zauważają, że apel ten papież wystosował w dniach, gdy głośno jest o krytyce pod jego adresem ze strony czterech konserwatywnych kardynałów, który ocenili jako pełen niejasności czy wręcz niezgodny z doktryną stosunek do osób rozwiedzionych w nowych związkach, zaprezentowany w adhortacji „Amoris laetitia”. W takim kontekście – podkreśla się – należy odczytywać słowa Franciszka, który oświadczył, że Kościół nie może nikogo pozostawić; także tych, którzy „są dalecy od wspólnoty kościelnej albo czują się poza nią z powodu porażki małżeństwa”.

Franciszek zachęcił również, aby Kościół nie stwarzał przeszkód w procesie weryfikacji ważności małżeństwa. „Kwestie ekonomiczne i organizacyjne nie mogą stanowić przeszkody” – dodał. (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*