Papież: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz

Papież: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz

Papież Franciszek powiedział podczas piątkowego spotkania w Watykanie z przedstawicielami koncernów naftowych i gazowych, że kryzys klimatyczny wymaga „pełnego determinacji działania”. „Tu i teraz” – dodał oraz ostrzegł, że „czas ucieka”.

Drugi rok z rzędu Franciszek spotkał się z reprezentantami sektora naftowo-gazowego i mówił im o wyzwaniach, jakie stanowi coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Do rozmowy tej doszło tuż po piątej rocznicy publikacji jego społeczno-ekologicznej encykliki „Laudato si'”.

W czasie spotkania w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich Franciszek położył nacisk na znaczenie paryskiego porozumienia klimatycznego. Podkreślił, że najbardziej z powodu obecnego kryzysu cierpią najbiedniejsi.

Papież, który w kwietniu rozmawiał z nastoletnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, stwierdził: „Młodzież domaga się zmian” i – jak przyznał – „ma rację”.

Uczestnikom watykańskiego sympozjum pod hasłem „Transformacja energetyczna i ochrona naszego wspólnego domu” Franciszek mówił: „Obecny kryzys ekologiczny, zwłaszcza zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości rodziny ludzkiej. Zbyt długo zbiorowo lekceważyliśmy rezultaty analiz naukowych”.

„Na katastroficzne prognozy nie można dłużej patrzeć z pogardą i ironią” – dodał.

„Wobec kryzysu klimatycznego musimy podjąć stosowne decyzje, by uniknąć popełnienia wielkiej niesprawiedliwości wobec biednych i przyszłych pokoleń” – oświadczył papież. Jak zauważył, pokolenia te odziedziczą „bardzo zdewastowany świat”. „Nasze dzieci i wnuki nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności naszego pokolenia” – zaznaczył Franciszek.

Apelując o pilne podjęcie działań w obronie klimatu papież powiedział: „Nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania, aż inni się zgłoszą, by to zrobić ani na to, by nadać priorytet krótkofalowym korzyściom ekonomicznym”.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.ANGELO CARCONI/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*