Papież: Kościół nie może się łudzić, że jaśnieje własnym światłem

Papież Franciszek fot.Giorgio Onorati/EPA

Papież Franciszek fot.Giorgio Onorati/EPA

Podczas mszy w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) papież Franciszek powiedział, że „Kościół nie może się łudzić, że jaśnieje własnym światłem”. Kościół – mówił papież – jest księżycem, który świeci światłem Chrystusa, a jego zadanie to pełnienie misji.

W homilii w bazylice Świętego Piotra papież przytoczył słowa proroka Izajasza skierowane do Jerozolimy: „Powstań! Świeć, bo przyszło twe światło i chwała Pańska rozbłyska nad tobą”. Podkreślił, że słowa te wzywają wiernych do wyjścia z ograniczeń i rozpoznania blasku światła, które oświeca ich egzystencję.

„Kościół nie może się łudzić, że jaśnieje własnym światłem” – dodał Franciszek i powtórzył za świętym Ambrożym: „Kościół jest prawdziwym księżycem, jaśnieje nie swoim światłem, ale Chrystusa”.

„Chrystus jest prawdziwym światłem, które rozjaśnia, i na tyle, na ile Kościół trwa w Nim zakotwiczony, na ile pozwala się Jemu oświecić, potrafi oświecać życie poszczególnych osób i narodów” – wyjaśnił papież.

Wskazywał, że wszyscy ludzie Kościoła potrzebują światła pochodzącego z wysoka, aby odpowiedzieć w sposób konsekwentny na powołanie. Głoszenie Ewangelii Chrystusa nie jest zaś „wyborem pomiędzy wielu dziełami, jakich możemy dokonać, ani nie jest zawodem” – przypomniał. Nacisk położył na to, że misyjność nie oznacza „uprawiania prozelityzmu”.

Franciszek zauważył, że Trzej Królowie reprezentują ludzi z każdego zakątka ziemi, którzy zostają „ugoszczeni w domu Boga”. To znaczy, stwierdził, że wobec Jezusa „nie ma już żadnego podziału ze względu na rasę, język i kulturę”, bo w Dzieciątku cała ludzkość odnajduje swoją jedność.

Według papieża zadaniem Kościoła jest rozpoznanie i ukazanie w sposób najbardziej wyraźny pragnienia Boga. Podobnie jak Mędrcy, także w obecnych czasach wielu ludzi żyje z „niespokojnym sercem”, które nieustannie stawia pytania, nie znajdując pewnych odpowiedzi – dodał.

Franciszek apelował, by podobnie jak Trzej Królowie, również obecnie wierni zanieśli Jezusowi dary; „naszą wolność, naszą inteligencję, naszą miłość”- wymienił. „Uznajmy, że prawdziwa mądrość ukryta jest w obliczu tego Dzieciątka. To tutaj, w prostocie Betlejem, znajduje swoją syntezę życie Kościoła”- mówił papież.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*