Papież: kard. Macharski z mądrością przewodził Kościołowi w Krakowie

Kardynał Franciszek Macharski fot.Jacek Bednarczyk/EPA

Kardynał Franciszek Macharski fot.Jacek Bednarczyk/EPA

Papież Franciszek w przesłaniu po śmierci kardynała Franciszka Macharskiego napisał we wtorek, że jako metropolita krakowski z mądrością przewodził on Kościołowi w tym mieście w „niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji”.

Watykańskie biuro prasowe ogłosiło treść przesłania wystosowanego przez papieża do metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza.

W przesłaniu Franciszek napisał: „Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci kardynała Franciszka Macharskiego, emerytowanego arcybiskupa krakowskiego. Jednoczę się z Tobą, Drogi Bracie, z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce w modlitwie dziękczynienia za życie i pasterski trud tego zasłużonego Sługi Ewangelii”.

Zauważył, że słowa „Jezu, ufam Tobie!”, będące jego biskupim zawołaniem, stało się „dewizą jego życia i pasterskiej posługi”.

„Dziś, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, stało się wymownym zawołaniem ogłaszającym wypełnienie dzieła, jakie powierzył mu Pan już w akcie chrztu, wprowadzając do grona naznaczonych Jego odkupieńczą Krwią, a potem wraz z darem kapłaństwa, gdy posyłał go z zadaniem uświęcania ludu słowem i łaską sakramentów” – podkreślił papież.

Zauważył, że kardynał Macharski pełnił posługę z oddaniem jako duszpasterz, profesor, rektor seminarium duchownego, do dnia, w którym został następcą kardynała Karola Wojtyły jako arcybiskup krakowski.

„Z ufnością w Boże miłosierdzie prowadził to dzieło jako ojciec kapłanów i wiernych powierzonych jego pieczy. Przewodził Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji, z mądrością, ze zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka, o dobro wspólnoty Kościoła, a zwłaszcza o zachowanie żywej wiary w sercach ludzi” – dodał papież.

Wyraził wdzięczność, że dane mu było odwiedzić kardynała Macharskiego podczas niedawnej wizyty w czwartek 28 lipca w Krakowie.

„W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie. Niech Pan przyjmie go do swojej chwały!” – głosi papieskie przesłanie.

Franciszek, zwracając się do kardynała Dziwisza, podkreślił: „Tobie, Czcigodny Bracie, polskim Kardynałom i Biskupom, Rodzinie Zmarłego i wszystkim Polakom z serca błogosławię”.(PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*