Papież: kara śmierci jest sprzeczna z Ewangelią i nieludzka

Papież: kara śmierci jest sprzeczna z Ewangelią i nieludzka

Uciekanie się do kary śmierci jest nieludzkie, to „kara sprzeczna z Ewangelią” – to słowa papieża Franciszka z przesłania przekazanego podczas audiencji w poniedziałek dla delegacji Międzynarodowej Komisji Przeciwko Karze Śmierci.

We wręczonym podczas spotkania tekście przemówienia, opublikowanego przez Watykan, Franciszek podkreślił, że każde życie jest święte i należy je chronić bez żadnych wyjątków.

Kara śmierci – dodał – „jest sprzeczna z samą Ewangelią, bo prowadzi do zgładzenia życia, które zawsze jest święte w oczach Stwórcy”. „Tylko Bóg jest prawdziwym sędzią i gwarantem” – podkreślił.

Franciszek przypomniał, że w przeszłości najwyższy wymiar kary uważano za logiczną i sprawiedliwą konsekwencję oraz że także w „Państwie Papieskim uciekano się do tej nieludzkiej formy kary”, co było „lekceważeniem prymatu miłosierdzia nad sprawiedliwością”.

Położył nacisk na to, że Katechizm Kościoła Katolickiego odrzuca karę śmierci jako wymierzoną w godność człowieka.

Papież zaapelował do wszystkich państw o przyjęcie moratorium w celu zniesienia kary śmierci, mimo że – jak zaznaczył – wiążą się z tym „złożone procesy polityczne”. (PAP)

fot.GIUSEPPE LAMI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*