Papież: handel ludźmi należy uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości

Papież: handel ludźmi należy uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że handel ludźmi należy uznać za „zbrodnię przeciwko ludzkości”. Mówił o tym podczas spotkania z uczestnikami międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Handel ludźmi – dodał papież – „niszczy w poważny sposób ludzkość w swej zbiorowości raniąc” ją jako rodzinę i „stanowi niedające się usprawiedliwić pogwałcenie wolności i godności ofiar”.

„Dlatego należy go uznać za zbrodnię przeciwko ludzkości”, i to „bez wątpienia” – oświadczył Franciszek.

Wyraził opinię, że choć wiele uczyniono już walcząc z tym procederem, to „wiele pozostaje jeszcze do zrobienia”.

Papież potępił obecną „tendencję do czynienia z drugiej osoby towaru” i stwierdził, że handel ludźmi jest „jednym z najbardziej dramatycznych jej przejawów”.

„W swych licznych formach stanowi ranę w ciele współczesnej ludzkości” – oświadczył Franciszek.

Handel ludźmi – mówił – „zniekształca człowieczeństwo ofiary, obrażając jej wolność i godność, ale także jednocześnie odczłowiecza tego, kto się tego dopuszcza”.

Cierpienie ofiar handlu ludźmi będzie jednym z głównych tematów rozważań podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Koloseum pod przewodnictwem Franciszka. Na prośbę papieża tekst napisze włoska zakonnica Eugenia Bonetti, od lat zaangażowana w niesienie pomocy tym, którzy doświadczają tego losu. (PAP)

fot.RICCARDO ANTIMIANI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*