Papież Franciszek o mocy przebaczenia: zwycięża zło dobrem

fot.Alessandro Di meo/EPA

fot.Alessandro Di Meo/EPA

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że poprzez przebaczenie można przezwyciężyć zło dobrem i przemienić nienawiść w miłość. W ten sposób sprawiamy, że świat staje się czystszy – mówił w uroczystość świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.

Podczas spotkania z wiernymi w drugi dzień świąt na modlitwie Anioł Pański papież przypomniał, że święty Szczepan przed śmiercią przez ukamienowanie przebaczył swym oprawcom.

„Lecz moglibyśmy zapytać: czemu służy przebaczenie?” – podkreślił Franciszek. Dodał, że nie jest to tylko „dobry uczynek”. „To przynosi rezultaty” – powiedział.

„Ale przebaczenie jest zawsze bardzo trudne i nie wiadomo, jak wybaczyć małe i duże krzywdy, których doświadczamy codziennie” – przyznał papież. Jak dodał, należy zacząć od modlitwy.

„Potem odkrywa się, że ta wewnętrzna walka, by przebaczyć, oczyszcza ze zła i że modlitwa i miłość uwalniają nas z oków urazy” – powiedział. Jego zdaniem codziennie mamy okazję, by nauczyć się przebaczania, „gestu tak wzniosłego, że przybliża do Boga”.

„I my stajemy się wtedy miłosierni, ponieważ poprzez przebaczenie zwyciężamy zło dobrem, przemieniamy nienawiść w miłość i czynimy świat czystszym” – powiedział Franciszek.

Przypomniał, że na świecie jest dziś bardzo wielu męczenników jak święty Szczepan, którzy doznają prześladowań z powodu wiary.

Na papieskim profilu na Twitterze zamieszczono w sobotę następujące słowa Franciszka: „Módlmy się za chrześcijan prześladowanych, często w obliczu zawstydzającego milczenia wielu”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*