Papież: duszpasterze to nie urzędnicy wykonujący pracę

Papież Franciszek (z lewej) fot.Gregorio Borgia/EPA

Papież Franciszek (z lewej) fot.Gregorio Borgia/EPA

Papież Franciszek powiedział we wtorek, że duszpasterze nie mogą być urzędnikami wykonującymi pracę, lecz mają służyć i poświęcać się dla świata. Mówił o tym podczas mszy za kardynałów i biskupów zmarłych w ciągu ostatniego roku.

W homilii w bazylice Świętego Piotra papież wskazywał, że kapłani muszą być wolni od trosk o „rzeczy ulotne, które przemijają i znikają”.

Według Chrystusa – dodał papież – duszpasterze to „umiłowani synowie, którzy poświęcają życie światu”.

„Ten, kto służy i poświęca się wydaje się przegranym w oczach świata”, ale „ten, kto służy zbawia” – podkreślał Franciszek. Następnie zauważył: „Przeciwnie, ten, kto nie żyje, by służyć, nie jest potrzebny”.

Apelował o „miłość uczynną i pokorną”, bo to ona – jak dodał – jest zwycięska.

„To miłość, która nie krzyczy i nie narzuca się, ale umie czekać z ufnością i cierpliwością” – zauważył papież.

Mszę w bazylice watykańskiej odprawił za 12 kardynałów i 99 biskupów oraz arcybiskupów zmarłych w ciągu minionego roku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*