Papież do polityków: język miłosierdzia, a nie mowa nienawiści

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek fot.Claudio Peri/EPA

Papież Franciszek zaapelował o to, aby politycy i dyplomaci mówili językiem inspirowanym przez miłosierdzie. W orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu wezwał rządzących, by unikali mowy nienawiści wobec osób, które myślą i postępują inaczej niż oni.

Nie można siać nieufności i strachu – napisał papież w opublikowanym w piątek orędziu na 50. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w wielu krajach będzie obchodzony 8 maja. Jego hasłem są słowa: “Komunikacja i Miłosierdzie: owocne spotkanie”, nawiązujące do trwającego w Kościele Roku Miłosierdzia.

Franciszek zauważył: „Jakie to piękne, gdy widzi się osoby skupione na starannym doborze gestów i słów, by przezwyciężyć nieporozumienia, wyleczyć zranioną pamięć i zbudować pokój oraz zgodę”.

Słowa, wskazał, mogą „tworzyć mosty między ludźmi, rodzinami, grupami społecznymi, narodami”, także w świecie cyfrowym; mogą pomóc wyjść z zaklętego kręgu potępienia i zemsty, w których pułapce wciąż tkwią jednostki i narody, głosząc nienawiść.

“Chciałbym zachęcić wszystkie osoby dobrej woli, by odkryły na nowo moc miłosierdzia w uzdrawianiu zerwanych relacji i przywracaniu pokoju oraz zgody między rodzinami i we wspólnotach” – podkreślił.

Następnie papież wyraził życzenie, aby “język polityki i dyplomacji inspirował się miłosierdziem”.

„Apeluję przede wszystkim do osób sprawujących odpowiedzialność instytucjonalną, polityczną oraz w formowaniu opinii publicznej, aby zawsze czuwały nad sposobem wyrażania się wobec tych, którzy myślą lub postępują inaczej, a także tych, którzy mogą się mylić” – dodał Franciszek.

Przestrzegł, że łatwo popaść w pułapkę i podsycać „płomienie nieufności, strachu, nienawiści”.

Zdaniem papieża potrzebna jest zaś odwaga, by nakierować ludzi na drogę pojednania.

“Jakże chciałbym – wyznał – aby nasz sposób komunikowania, a także nasza służba pasterzy Kościoła, nie wyrażały nigdy pełnej pychy dumy z triumfu nad wrogiem ani nie upokarzały tych, których mentalność świata uważa za przegranych i nadających się do wyrzucenia”.

W opinii Franciszka sposób komunikowania Kościoła musi przezwyciężyć logikę, która wyraźnie oddziela „grzeszników od sprawiedliwych”. Jak wyjaśnił, „możemy i musimy osądzać grzechy – przemoc, korupcję, wyzysk, ale nie możemy osądzać osób”.

Papież przestrzegł, że surowe, moralizujące słowa i gesty mogą jeszcze bardziej wyobcować tych, których chce się prowadzić do nawrócenia i wolności, umacniając w nich sprzeciw i obronę.

Nie zgodził się z tymi, którzy uważają wizję społeczeństwa opartego na miłosierdziu za niesłusznie idealistyczną i nadmiernie pobłażliwą.

Franciszek wyraził przekonanie, że “także e-maile, SMS-y, sieci społecznościowe, czaty mogą być w pełni ludzkimi formami komunikowania się”.

W jego opinii to nie od technologii zależy, czy komunikowanie się między ludźmi jest autentyczne, czy też nie, ale od serca człowieka i jego zdolności do dobrego wykorzystania dostępnych środków.

„Sieci społecznościowe mają zdolność sprzyjania relacjom i krzewienia dobra społeczeństwa, ale mogą także prowadzić do dalszej polaryzacji oraz podziałów między ludźmi i grupami” – ocenił.

Świat cyfrowy opisał jako “plac, miejsce spotkania”, gdzie można okazywać czułość lub zranić, prowadzić pożyteczną dyskusję lub dopuścić się „moralnego linczu”.

Korzystanie z cyfrowych sieci komunikacji, podkreślił papież, niesie za sobą odpowiedzialność za drugą osobę, której nie widać, ale która jest realna i ma swoją godność, wymagającą poszanowania.

Według Franciszka sieć można dobrze wykorzystać, by rozwijać „społeczeństwo zdrowe i otwarte na dzielenie się z innymi”.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*