Papież do Polaków: proście o łaskę przebaczania i pojednania

fot.Angelo Carconi/EPA

fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek zaapelował w środę do Polaków podczas audiencji generalnej, aby umieli przebaczać i pojednać się z innymi. Wierni złożyli papieżowi życzenia z okazji przypadających w czwartek 79. urodzin.

Zwracając się do polskich pielgrzymów Franciszek powiedział: „Bracia i siostry, ile razy słyszałem, jak do mnie mówiono: +Ojcze, nie potrafię wybaczyć+. Tak, czasem przebaczenie nie jest łatwe”.

„Dlatego w dniach Jubileuszu Miłosierdzia przechodząc przez Drzwi Święte, prosząc Boga w sakramencie pojednania o miłosierdzie i odpuszczenie nam grzechów, prośmy Go także o łaskę przebaczania innym i umiejętność pojednania z braćmi” – dodał.

W katechezie na temat znaczenia rozpoczętego 8 grudnia Roku Świętego papież mówił, że “przebaczenie i miłosierdzie nie mogą zostać pięknymi słowami”, lecz muszą być realizowane w codziennym życiu.

Przypomniał także, że w minioną niedzielę we wszystkich katedrach w świecie otwarte zostały Drzwi Święte, gdyż Rok Święty obchodzony jest w każdej diecezji, nie tylko w Rzymie.

„Przejście przez Drzwi Święte to znak naszej ufności pokładanej w Chrystusie, perspektywa nawrócenia i otwarcia, by innym nieść Bożą miłość” – podkreślił Franciszek. Jak wyjaśnił, jego pragnieniem jest, aby Jubileusz Miłosierdzia był doświadczeniem każdego.

Papież wskazał: „Drzwi naszych serc powinny być zawsze szeroko otwarte, aby nikogo nie wykluczyć”. Franciszek przestrzegł też przed oszustami, którzy wmawiają, że trzeba zapłacić za przejście przez Drzwi Święte. „Nie, za zbawienie się nie płaci, nie kupuje się go” – stwierdził.

W kilku językach złożono papieżowi życzenia z okazji czwartkowych urodzin. Na placu Świętego Piotra, gdzie zgromadziło się około 15 tysięcy wiernych, urządzono po audiencji mały koncert na cześć kończącego 79 lat Franciszka. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*