Papież do młodzieży: nie idźcie na mentalną emeryturę w wieku 20 lat

fot.Ettore Ferrari/EPA

fot.Ettore Ferrari/EPA

Papież Franciszek wezwał młodzież, by nie szła na „mentalną emeryturę” w wieku 20 lat. Podczas spotkania z przedstawicielami Młodzieżowego Ruchu Eucharystycznego w piątek mówił, że konflikty rozwiązuje się na drodze dialogu, a nie ma ich „tylko na cmentarzu”.

Zwracając się do reprezentantów założonego 100 lat temu ruchu kościelnego działającego we Włoszech i kilku innych krajach, Franciszek w improwizowanym i pełnym anegdot przemówieniu powiedział, że napięcia życiowe towarzyszą dojrzewaniu każdego człowieka. Młodzieży – jak podkreślił – potrzeba odwagi, by tym konfliktom stawić czoło.

„Młody człowiek bez odwagi jest wyblakły, idzie na emeryturę w wieku 20 lat, jeśli uważa, że w życiu wszystko jest bezpieczne i spokojne” – dodał papież.

Mówiąc o nieuchronności napięć w codziennym życiu, zauważył: „Czym byłaby rodzina, społeczeństwo bez konfliktów? To byłby cmentarz, bo tylko tam nie ma konfliktów i napięć”. Rozwiązuje się je na drodze dialogu, w duchu szacunku i zarazem bez utraty własnej tożsamości – przypomniał Franciszek. Wyraził opinię, że jeśli rozwiązywane są dobrze, mogą uwznioślić człowieka.

Wezwał młodych: „Nie lękajcie się konfliktów, ale bądźcie też czujni, bo jeśli kocha się konflikt dla samego konfliktu, to coś takiego wyrządza zło i krzywdzi”.

Papież zachęcał młodzież do rozmowy z dziadkami, którzy – jak powiedział – są „źródłem mądrości oraz pamięcią życia i rodziny”. Ale są też „wielkimi zapomnianymi w naszych czasach”. „We Włoszech może teraz trochę mniej, bo skoro nie ma pracy, a oni mają emeryturę, to się o nich częściej pamięta” – zażartował Franciszek.

Opowiedział, że kiedyś w czasie objazdu placu Świętego Piotra w papamobile zobaczył staruszkę z radosnym spojrzeniem. Zatrzymał pojazd i podszedł do kobiety, pytając o jej wiek. Kiedy odpowiedziała, że ma 92 lata, zapytał ją, jaką ma receptę na to, by dożyć takiego wieku. Ona odparła zaś: „Jem ravioli i sama je robię”.

„Opowiadam tę anegdotę, by pokazać wam, że spotkanie ze starszymi ludźmi przynosi niespodzianki, oni zawsze zaskakują” – dodał. „Nie zapominajcie o starszych ludziach, zrozumiano?” – powtórzył Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*