Papież do młodych na Lednicy: Jezus pomoże zburzyć mury

Papież Franciszek fot.Ettore Ferrari/EPA

„Jezus chce do Was przyjść i posłać Was do braci, abyście dzielili się Jego miłością” – mówił papież Franciszek do młodzieży uczestniczącej w sobotę na Polach Lednickich w XXI Spotkaniu Młodych Lednica 2000. „Proście Go, aby pomógł Wam burzyć dzielące Was mury” – dodał.

W tym roku na Polach Lednickich zgromadziło się ponad 75 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Przesłanie papieża jest nieodłącznym elementem corocznych spotkań na Polach Lednickich. Hasłem tegorocznej Lednicy są słowa: „Idź i kochaj”. Do niego też nawiązał Ojciec Święty.

„Prowadzi Was Maryja, która usłyszawszy w sercu to wezwanie, wyruszyła do Elżbiety, aby dzielić się radością swojego spotkania z Bogiem i nieść konkretną pomoc. Odtąd jest ciągle w drodze, nieustannie nawiedza swoje dzieci i niesie im Chrystusa, swego Syna” – powiedział papież Franciszek zwracając się do uczestników XXI Spotkania Młodych Lednica 2000.

„Drugim patronem waszego spotkania – jak wskazał Franciszek – jest Zacheusz, o którym opowiadałem Wam podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zachęcając do odwagi w poszukiwaniu Jezusa i do otwarcia Mu drzwi do waszego serca” – mówił.

Jezus „chce do Was przyjść i posłać Was do braci, abyście dzielili się Jego miłością” – mówił papież. „Proście Go o odwagę. Proście Go, aby pomógł Wam burzyć dzielące Was mury i uzdolnił do rozumienia siebie nawzajem, do budowania jedności wszystkich ludzi” – wzywał Franciszek.

Na zakończenie papież pobłogosławił uczestników Spotkania. „Wszystkich Was, którzy gromadzicie się nad Jeziorem Lednickim, u źródeł chrzcielnych Polski, zawierzam opiece Maryi i z serca błogosławię” – powiedział papież.

Na tegoroczne Spotkanie Młodych na Polach Lednickich papież Franciszek przekazał także prezent dla pielgrzymów – perłowy różaniec ze srebrnym krzyżem. Franciszek postanowił ofiarować go uczestnikom lednickiego spotkania, gdy dowiedział się, że tegoroczny temat nawiązuje do postaci Maryi. Różaniec od Ojca Świętego przekazał zebranym płk Krzysztof Szopiński, który w trakcie spotkania skoczył ze spadochronem niosąc ze sobą prezent od papieża.

W poprzednich latach swoje przesłania do uczestników spotkań lednickich kierowali Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Do wiernych na Lednicy zwrócił się także abp Panamy Jose Domingo Ulloa Mendieta, który pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych na Lednicy słowami – „Drodzy Młodzi Polacy z Lednicy”.

„Z Panamy, gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży, przesyłamy Wam najserdeczniejsze pozdrowienia i zapewniamy, że czekamy na każdego z Was, aby na naszej ziemi modlić się razem i dzielić się naszym spotkaniem z Jezusem przez ręce Maryi razem z następcą św. Piotra” – mówił duchowny.

„Drodzy Młodzi z Lednicy, czekamy na was w Panamie od 22 do 27 stycznia 2019 roku. Prosimy Was o modlitwę, aby następne Światowe Dni Młodzieży przyniosły obfite dary. Błogosławieństwa dla każdego z Was! I pamiętajcie, czekamy w Panamie” – dodał abp Ulloa Mendieta.

Słowa papieża Franciszka poprzedziła msza święta celebrowana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś, który pytał młodych: czego się spodziewacie po tej nocy? I mówił: to, czego naprawdę potrzebujecie nie jest do wypracowania, nie jest do kupienia.

„Jak Jezus mówi o tym, czym nas chce karmić, to mówi o chlebie i wodzie. Chleb i woda – Jezus to chce nam dać. Nie daje nam ciastek, czasami, może. Ale tak naprawdę to daje nam chleb i wodę, to co jest konieczne, bez czego nie żyjesz, a musisz to dostać – bez tego będziesz martwy” – mówił.

„To jest niesłychane wyzwanie tego wieczoru i tej Ewangelii, że jest przed nami rzeczywistość, w której jak otrzymam, to dopiero będę mógł powiedzieć: wiem, że żyję. Teraz wiem, że żyję. (…) Możesz tylko dostać to, dzięki czemu będziesz naprawdę żył. A bez tego będziesz martwy. Co to jest? O czym mówi? Mówi o miłości” – dodał.

Jak tłumaczył bp Ryś młodym, miłości się nie kupi, a jeśli ktoś próbuje kupić miłość, staje się przedmiotem drwin. „Wszystko inne możesz kupić, wszystko inne możesz zrobić, ale miłość musisz dostać. To jest noc, która nam mówi – jesteśmy obdarowani miłością”. I pytał młodzież – „jesteście gotowi przyjąć tę miłość, jaką Bóg was kocha”?

Jak mówił duchowny, Bóg posyła ludzi, słowami „idź i kochaj”, ale – jak wskazał bp Ryś – „nikt z nas nie pójdzie kochać, jeśli najpierw sam nie jest obdarowany miłością”. Hierarcha przypomniał, że Jezus kocha każdego, właśnie takim jakim jest. „Cały świat może wam powiedzieć, że jesteście bez sensu, że jesteście niepotrzebni, żeście się znaleźli na tym świecie przypadkowo. Cały świat wam może to powiedzieć, tylko nie Bóg. Bo Bóg za każdym razem mówi – chcę cię, potrzebuje cię. I każde uderzenie tętna w żyłach mówi mi o tym, że Bóg mnie chce. Mówi mi o tym, że Bóg mnie kocha”.

Jak zaznaczył hierarcha, ta noc nad jeziorem Lednickim jest po to, by się otworzyć na doświadczenie Bożej miłości. W innym wypadku – jak wskazywał – hasło „idź i kochaj” będzie jedynie bezsensownie powtarzaną mantrą. „Dajcie się pokochać Bogu, przyjmijcie go w całości kiedy chce was wypełnić – wtedy pójdziecie” – apelował bp Ryś.

Spotkanie zakończy nocne przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Ich twórcą był zmarły w grudniu 2015 roku dominikanin o. Jan Góra. Po jego śmierci opiekę duszpasterską nad Lednicą sprawuje dominikanin o. Wojciech Prus. Każdego roku w spotkaniach na Polach Lednickich uczestniczy od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przez 20 lat istnienia Spotkania Młodych zgromadziły pod Bramą-Rybą ok. 2 mln uczestników. (PAP)

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*