Papież: czy jestem katolikiem? Mogę odmówić Credo

Papież Franciszek fot.Tony Gentile/EPA

Papież Franciszek fot.Tony Gentile/EPA

Papież Franciszek żartobliwie odniósł się podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu do pytania, zadanego w amerykańskiej prasie, czy jest katolikiem. „Jeśli jest to konieczne, bym odmówił Credo, jestem gotów to zrobić”- oświadczył.

„Czy papież jest katolikiem?” – zapytał prowokacyjnie „Newsweek”. Amerykański tygodnik napisał też: „Oczywiście, że jest. Tylko nie dowiecie się o tym z wycinków prasowych”.

Podczas rozmowy z dziennikarzami w drodze do Waszyngtonu Franciszek zauważył w nawiązaniu do tych opinii: „Być może interpretacja, na przykład encykliki sprawiła, że uznano, że jestem trochę lewicowcem, ale to jest błąd w interpretacji”.

„Nie, moje nauczanie na temat imperializmu ekonomicznego w encyklice +Laudato si'” to doktryna społeczna Kościoła”- zapewnił papież.

Dodał też: „Jestem pewien, że nie powiedziałem nigdy ani jednej rzeczy, której nie ma w nauce społecznej Kościoła”.

Papież pytany o spotkanie z Fidelem Castro i o to, czy dostrzegł u niego skruchę na cierpienia Kościoła na Kubie ujawnił: „Nie rozmawialiśmy o przeszłości”.

„Skrucha to rzecz bardzo osobista” – zaznaczył Franciszek.

Zapowiedział, że w czwartek w Kongresie USA nie poruszy w swym wystąpieniu sprawy amerykańskiego embarga na Kubę. Sprawa sankcji, wyjaśnił, stanowi część negocjacji między dwoma krajami. „Niech dojdzie do porozumienia, które zadowoli w najlepszy sposób”- powiedział papież dziennikarzom. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*