Papież: czasem separacja małżonków jest nieunikniona

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/EPA

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/EPA

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że czasem separacja małżonków jest nieunikniona czy wręcz „konieczna z moralnego punktu widzenia”. W katechezie mówił, że „nie ma nic gorszego” od ran zadawanych w życiu rodzinnym.

„Wiemy dobrze, że w historii każdej rodziny nie brakuje momentów, w których uczucia najbliższych osób są znieważane przez zachowania jej członków. Słowa i czyny (…), które zamiast wyrażać miłość, uchylają się od niej albo, co gorsza, ją upokarzają” – stwierdził.

Franciszek mówił o pojawieniu się postaw arogancji, wrogości i pogardy, które prowadzą niekiedy do tego, że „gdzie indziej szuka się zrozumienia, wsparcia i pocieszenia”.

Często ten rozpad miłości małżeńskiej dotyka dzieci – zauważył papież. „Mimo naszej pozornie rozwiniętej wrażliwości i wszystkich naszych wyrafinowanych analiz psychologicznych, zastanawiam się, czy nie zobojętnieliśmy na rany dusz dzieci” – dodał Franciszek.

„Im bardziej – ostrzegł – ktoś stara się to wynagrodzić prezentami i przysmakami, tym bardziej traci poczucie ran – najboleśniejszych i najgłębszych – duszy”. „Dużo mówimy o zaburzeniach zachowania, zdrowia psychicznego, o dobru dziecka, niepokoju rodziców i dzieci. Ale czy wiemy jeszcze, czym jest rana duszy?” – zapytał papież.

Zachęcił do refleksji nad tym, jak ważne miejsce w relacji małżonków zajmuje dusza ich dzieci, bo – jak zauważył – „kiedy dorośli tracą głowę i każdy myśli o sobie samym”, wtedy dzieci przeżywają rozpacz i cierpi ich dusza. „A takie rany zostawiają ślady na całe życie” – podkreślił.

„Gdy pomyślimy o surowości, z jaką Jezus napomina dorosłych, by nie gorszyli maluczkich, możemy lepiej zrozumieć jego słowo o poważnej odpowiedzialności za stanie na straży więzi małżeńskiej, która dają początek rodzinie ludzkiej” – powiedział papież. “To prawda, z drugiej strony, że są przypadki, kiedy separacja jest nieuchronna. Niekiedy może stać się nawet moralnie konieczna, gdy chodzi o to, by wyrwać słabszego małżonka czy małe dzieci z poważniejszych ran, spowodowanych przez despotyzm i przemoc, poniżanie i wykorzystywanie, wyobcowanie i obojętność”.

Zwracając się do Polaków Franciszek powiedział: „Wchodząc w okres letnich wakacji pamiętajmy, że ten czas jest nam dany przez Boga dla dobrego odpoczynku fizycznego, ale także dla duchowej odnowy i dla umacniania więzi z członkami rodziny, z przyjaciółmi i z samym Bogiem”.

Apelował o to, by nie zapominać o modlitwie, niedzielnej mszy i dziełach miłosierdzia wobec tych, którzy go potrzebują. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*