Papież: cały świat pogrążony w stanie wojny

fot.Angelo Carconi/EPA

fot.Angelo Carconi/EPA

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że cały świat pogrążony jest w stanie wojny, dla której nie ma usprawiedliwienia. Podczas porannej mszy w Domu świętej Marty nazwał „przeklętymi” i „kryminalistami” tych, którzy prowadzą wojny.

„Dzisiaj Jezus płacze, bo woleliśmy drogę wojny, nienawiści, wrogości. Zbliżamy się do Bożego Narodzenia; będą światła, przyjęcia, świecące choinki, także szopki; wszystko upiększone” – mówił papież w kazaniu, które przytoczyło Radio Watykańskie.

„A świat prowadzi dalej wojnę, wojny. Świat nie zrozumiał drogi pokoju” – stwierdził Franciszek. Dodał, że jest ona wszędzie, tak jak nienawiść.

Przypomniał, że niedawno obchodzono 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Przywołał też słowa Benedykta XV, który nazwał I wojnę „niepotrzebną rzezią”.

Następnie zapytał: „Co pozostanie po wojnie, którą teraz przeżywamy?”.

„Co zostanie? Ruiny, tysiące dzieci bez edukacji, wielu niewinnych zabitych i dużo pieniędzy w kieszeniach handlarzy bronią” – odparł papież.

Jak dodał, wojna jest wyborem bogactwa, bo ci, którzy ją prowadzą, mówią: „Produkujmy broń, dzięki temu stan gospodarki trochę się poprawi, a my robimy nasze interesy”. Ludzi tych nazwał „przeklętymi” i „kryminalistami”.

„Kiedy cały świat, jak dzisiaj, jest w stanie wojny, cały świat, to jest to wojna światowa w kawałkach; tu, tam, wszędzie” – powtórzył Franciszek głoszoną przez siebie tezę. Nie ma dla tej wojny zdaniem papieża usprawiedliwienia.

Z jednej strony, wskazał, są handlarze bronią, którzy „robią swoje”, a z drugiej są ci zaangażowani w sprawę pokoju, którzy poświęcają życie pomagając ofiarom. W tym kontekście wymienił jako „ikonę naszych czasów”, błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty.

„Z cynizmem możnych ktoś mógłby zapytać: a co zrobiła ta kobieta? Życie jej minęło na pomaganiu umierającym” – zauważył Franciszek.

Wyraził przekonanie: wszystkim przydałaby się „łaska płaczu za świat, który nie uznaje drogi pokoju, żyje wojną mówiąc cynicznie, by jej nie prowadzić”.

Papież modlił się o nawrócenie serc i o to, aby podczas rozpoczynającego się wkrótce Roku Miłosierdzia świat „odzyskał zdolność opłakiwania swych zbrodni i tego, co czyni za sprawą wojen”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*