Papież apeluje o rzetelne informacje i unikanie manipulacji w mediach

Papież apeluje o rzetelne informacje i unikanie manipulacji w mediach

Papież Franciszek podczas spotkania z wydawcami włoskiej prasy, w tym z federacją tygodników katolickich, mówił w sobotę o potrzebie rzetelnej, wiarygodnej informacji, wolnej od oszczerstw. Przestrzegał przed manipulowaniem rzeczywistością i ludźmi.

„Odczuwa się potrzebę wiadomości przekazywanych ze spokojem, precyzją i pełnych, wyważonym językiem, tak by sprzyjało to pożytecznej refleksji” – ośwadczył papież.

Powiedział, że język informacji musi być pełen „rozwagi” i „jasny” oraz ma unikać „aluzji, krzyku i dwuznaczności”.

Franciszek zauważył, że obecnie często dominuje w mediach pośpiech i pogoń za sensacją, „kosztem precyzji i pełni” informacji, „rozgrzane emocje w miejsce rozważnej refleksji”.

W tej sytuacji zdaniem papieża „pilnie odczuwa się konieczność wiarygodnej informacji, ze sprawdzonymi danymi i szczegółami, która nie dąży do tego, by zaskoczyć i rozbudzić emocje, ale raczej by rozwinąć w czytelnikach zdrowy krytycyzm, pozwalając im zadawać słuszne pytania i dojść do uzasadnionych wniosków”.

W ten sposób, dodał, „uniknie się stałego popadania w łatwe slogany czy zaimprowizowane kampanie dezinformacyjne, z których wyłania się zamiar manipulowania rzeczywistością, opiniami i samymi ludźmi” – zaznaczył papież.

„Prawo do informacji musi być skrupulatnie przestrzegane wraz z prawem do godności każdej osoby” – dodał Franciszek.

„Nie należy popadać w grzechy komunikowania: dezinformację, czyli mówienie tylko części prawdy, oszczerstwa, pogoń za sensacją, zniesławianie poprzez wyciąganie na światło dzienne nieaktualnych, starych spraw” – wskazywał papież. Ostrzegł: „To są bardzo ciężkie grzechy, które psują serce dziennikarza i szkodzą ludziom”.

Zwracając się do przedstawicieli małych wydawnictw i wydawców tygodników katolickich, papież podkreślił: „Wasz głos, wolny i odpowiedzialny ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju każdego społeczeństwa, które chce uważać się za demokratyczne”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Na zdjęciu: Papież Franciszek
fot.Andrew Medichini/Pool/EPA

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*