Kuba: papież rozmawiał z Raulem Castro i spotkał się z duchowieństwem

Kuba: papież rozmawiał z Raulem Castro i spotkał się z duchowieństwem

Papież Franciszek w drugim dniu wizyty w Hawanie, po odprawieniu porannej mszy i prywatnym spotkaniu z byłym przywódcą Kuby Fidelem Castro, złożył wizytę w Pałacu Rewolucji. Rozmawiał tam z szefem państwa Raulem Castro. Spotkał się też z duchowieństwem.

Rozmowa papieża z Raulem Castro w niedzielne popołudnie trwała około 50 minut.

Media zwracają uwagę na wiele momentów świadczących o wyjątkowo serdecznej atmosferze ich już drugiego spotkania w ostatnich miesiącach, po majowej wizycie Raula Castro w Watykanie. Wtedy kubański lider dziękował Franciszkowi za jego wkład w zbliżenie między Hawaną a Waszyngtonem. Tak odniósł się do roli, jaką odegrał Watykan w procesie zmierzającym do normalizacji stosunków między USA i Kubą. Delegacje obu krajów prowadziły tajne rozmowy między innymi za Spiżową Bramą.

Kubański prezydent podarował papieżowi wielką rzeźbę przedstawiającą ukrzyżowanego Chrystusa, wykonaną z wioseł związanych linami.

Kiedy Franciszek wychodził z Pałacu Rewolucji Raul Castro obejmował go po przyjacielsku.

Następnie papież przewodniczył w hawańskiej katedrze nieszporom dla duchowieństwa Kuby. Witając go metropolita stolicy kardynał Jaime Ortega y Alamino powiedział: „Kościół na Kubie jest biedny”.

Papież odłożył przygotowany tekst homilii i wygłosił improwizowane kazanie na temat ubóstwa jako niezbędnego warunku życia kapłańskiego i zakonnego. Przestrzegał: „Bogactwo zubaża”.

„Nasz święty Kościół- matka jest ubogi”- podkreślił Franciszek i przypomniał, że takiego Kościoła pragnie. Żartował, że swoistym „błogosławieństwem” dla zakonu może być ekonom, który źle zarządza pieniędzmi i doprowadza do jego bankructwa.

Papież przytoczył słowa świętego Ambrożego: „Tam, gdzie jest duch miłosierdzia, jest Jezus; tam gdzie jest surowość, są tylko jego kapłani”.(PAP)

fot. EPA/CUBADEBATE

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*