Kard. Nycz: 1050. rocznica Chrztu Polski związana z osobą kard. Wyszyńskiego

Kardynał Kazimierz Nycz fot.Jakub Kaminski/EPA

Kardynał Kazimierz Nycz fot.Jakub Kaminski/EPA

Kard. Stefan Wyszyński był sprawcą obchodów milenium Chrztu Polski w 1966 r.; również obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia będą związane z osobą Prymasa Tysiąclecia – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w poniedziałek podczas konferencji na UKSW.

Kard. Nycz brał udział w konferencji naukowej „1966 – milenium chrztu Polski Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Perspektywa teologiczno-społeczna”.

Podkreślił, że takiego milenium Chrztu Polski, jakie miało miejsce w 1966 r., nie byłoby, gdyby nie dziewięć lat wielkiej nowenny. „To się wszystko rodziło w umyśle i sercu kard. Wyszyńskiego podczas trzech lat więzienia. Dlatego też nie da się ukazać obchodów milenijnych w diecezjach – w Poznaniu, Gnieźnie, Częstochowie, nie pokazując znaczenia, miejsca i roli kard. Wyszyńskiego” – powiedział kard. Nycz.

Jego zdaniem milenium Chrztu Polski jest związane z osobą kard. Wyszyńskiego, która jest na „bliskiej drodze do beatyfikacji”. „Dlatego też warto dwóm pokoleniom, które wyrosły po 1966 r., przybliżyć to, co moje pokolenie mogło przeżywać w pełni świadomie. Bo tego nie da się opowiedzieć inaczej, jak wracając do tych źródeł, które są dostępne dzisiaj, a nie zawsze były dostępne w tamtym okresie, kiedy milenium się odbywało” – dodał hierarcha.

Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślił, że milenium Chrztu Polski przygotowane przez kard. Wyszyńskiego z punktu widzenia całego społeczeństwa polskiego, to „gigantyczny proces wychowawczy, który podjął Kościół w Polsce i który zakończył się zmianą społeczeństwa polskiego, tak ciężko doświadczonego II wojną światową, komunizmem i brakiem solidarności w okresie powojennym”.

W ocenie Skibińskiego milenium Chrztu Polski jest wydarzeniem bezprecedensowym. „Co odważniejsi historycy mówią, że bez milenium nie byłoby +Solidarności+. Milenium jest zjawiskiem nieznanym, bo kiedy weźmie się podręczniki do historii z czasów PRL, to milenium tam praktycznie nie ma albo wzmiankowane jest jednym zdaniem, nieadekwatnym do znaczenia rzeczywistego” – podkreślił Skibiński. Dodał, że trzeba popracować nad tym, by przywrócić pamięć o „tym programie duchowym, który najprawdopodobniej zmienił naszą ojczyznę”.

Ewa Czaczkowska z UKSW podkreśliła, że nie można mówić o 1050. rocznicy Chrztu Polski bez milenium Chrztu Polski, bez „tego, co się stało 50 lat temu, bez tego programu obchodów milenium, którego głównym inicjatorem i reżyserem był kard. Wyszyński”. „Nie byłoby w takiej formie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, gdyby nie było tego, co się stało 50 lat wcześniej, czyli milenium Chrztu Polski, co miało ogromny wpływ na dzieje Kościoła w PRL w późniejszych latach i w ogóle dla historii Polski” -oceniła Czaczkowska.

Konferencja na UKSW odbywała się pod honorowym patronatem kard. Nycza, oraz Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*