„FT”: wizyta papieża w Polsce testem jego zdolności dyplomatycznych

fot.Maurizzio Brambatti/EPA

fot.Maurizzio Brambatti/EPA

Pierwsza wizyta w Polsce papieża Franciszka, który w środę przyleci do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, odbije się szerszym echem niż większość jego pielgrzymek oraz będzie testem papieskich zdolności dyplomatycznych – pisze w poniedziałek „Financial Times”.

„Wysoki rangą przedstawiciel polskiego rządu zapytany przez +FT+, czy władze bardziej przejmowały się lipcową wizytą (na szczycie NATO) prezydenta USA Baracka Obamy, czy przyjazdem papieża Franciszka, odpowiedział bez wahania: +papieża Franciszka, oczywiście+”.

Polska gorączkowo przygotowuje się do przyjazdu papieża – ocenia „FT”.

Dziennik zaznacza, że „90 proc. polskich obywateli to katolicy”, a Kościół katolicki odegrał ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i obaleniu komunizmu w 1989 roku. Jednak zdaniem „FT” „mimo uwielbienia, jakim Polacy darzą papieża i jego Kościół, oraz ekscytacji, jaką wśród Polaków wywołuje pierwsza wizyta Franciszka w ich kraju, ta pięciodniowa pielgrzymka będzie także testem papieskich zdolności dyplomatycznych”.

„FT” ocenia, że „przed Franciszkiem wysoko postawiona poprzeczka; (…) papież Jan Paweł II jest w Polsce bohaterem (…) i praktycznie narodową świętością. Jan Paweł II jednocześnie popierał konserwatywny katolicyzm, nadal wyznawany przez polskich duchownych, choć jest to niezgodne z drogą reformatorską, którą obrał obecny papież”.

„Ponadto przywódcy Kościoła w Polsce są sprzymierzeni z nacjonalistycznym rządem, który odmówił przyjęcia uchodźców uciekających przed wojną na Bliskim Wschodzie, co stoi w jawnej sprzeczności z apelem Franciszka do europejskich krajów, by zrobić więcej, aby pomóc migrantom” – zauważa dziennik.

Jednak „zdaniem watykańskich obserwatorów jest mało prawdopodobne, by Franciszek – choć zazwyczaj szczery – udzielił władzom w Warszawie reprymendy w związku z ich postawą wobec uchodźców, z obawy, by nie zawstydzić gospodarzy” – pisze „FT”. Gazeta dodaje, że podczas papieskiej wizyty będą okazje, by wyrazić pod adresem polskich władz niewypowiedzianą krytykę, m.in. w czasie czuwania modlitewnego, podczas którego o swoim świadectwie opowie pewna Syryjka.

„Ta sprawa będzie wisieć w powietrzu, jednak papież będzie starał się utrzymać ją z dala od debaty publicznej” – cytuje „FT” słowa watykańskiego korespondenta katolickiego tygodnika „Tablet” Christophera Lamba.

Na potwierdzenie tej tezy „FT” przytacza słowa rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego, który w zeszłym tygodniu ocenił, że „Polska dla Franciszka to nowość; nie zna jej i nigdy tam nie był”. Zdaniem dziennika Franciszek nie ma doświadczenia w kontaktach z Polską, a „watykańscy urzędnicy sugerowali, iż głównym celem wizyty Franciszka w Polsce jest zbudowanie więzi” z tym krajem i jego obywatelami – podkreśla „Financial Times”. (PAP)

Categories: Religia, SDM

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*