Abp Filadelfii prosi papieża, by odwołał synod biskupów na temat młodzieży

Abp Filadelfii prosi papieża, by odwołał synod biskupów na temat młodzieży

Arcybiskup Filadelfii Charles Chaput zaapelował do papieża Franciszka, by odwołał zapowiedziany na październik synod biskupów poświęcony młodzieży. Jak ocenił, w związku z ujawnianymi skandalami „biskupi nie mają żadnej wiarygodności, by podjąć ten temat”.

Chaput, cytowany przez Ansę, powiedział w piątek w czasie spotkania z seminarzystami i świeckimi w USA, że poprosił papieża o to, by zbliżające się obrady w Watykanie przekształcił w „synod na temat życia biskupów”.

Inicjatywa amerykańskiego hierarchy zbiega się w czasie z trwającą w USA dyskusją na temat ujawnienia skandalu pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania, gdzie ofiarami wykorzystywania padło około tysiąca osób, a także czynów popełnionych przez byłego metropolitę Waszyngtonu Theodore’a McCarricka.

Zauważa się, że wcześniej biskup brytyjskiego miasta Portsmouth Philip Egan zwrócił się do Franciszka z prośbą o zwołanie nadzwyczajnego synodu na temat życia kapłańskiego, w trakcie którego poruszono by sprawę nadużyć wśród duchowieństwa. (PAP)

fot.Cj Gunther/Epa/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*