16 kapłanów archidiecezji gdańskiej potwierdza prawdziwość informacji „Czarno na białym” nt. abpa Głódzia

16 kapłanów archidiecezji gdańskiej potwierdza prawdziwość informacji „Czarno na białym” nt. abpa Głódzia

16 kapłanów archidiecezji gdańskiej w oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP potwierdziło prawdziwość informacji zawartych w programie TVN24 „Czarno na białym” na temat metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Jednocześnie wyrażają gotowość powtórzenia zarzutów wobec abpa Głódzia nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce.

16 kapłanów z archidiecezji gdańskiej skierowało oświadczenie do nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio. Napisali w nim, że potwierdzają prawdziwość informacji zawartych w programie „Czarno na białym” i „wyrażają gotowość ponownego przedstawienia wspomnianych w nim faktów wobec nuncjusza apostolskiego”.

Nazwiska sygnatariuszy oświadczenia wraz z ich odręcznymi podpisami zostały podane do wiadomości nuncjusza. Treść oświadczenia przekazano też do wiadomości Sekretariatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W reportażu wyemitowanym 24 października kilkunastu byłych i obecnych duchownych opisało, jak abp Sławoj Leszek Głódź znęcał się nad nimi i wykorzystywał swoją nadrzędną pozycję. Ofiary mobbingu mówią o publicznym poniżaniu, „ponadnaturalnym strachu”, wymuszaniu pieniędzy i ubliżaniu im za zbyt niskie datki. Przytaczają wulgarne i pogardliwe wypowiedzi arcybiskupa. Jeden z nich przyznaje się do myśli samobójczych.

Większość kapłanów wypowiada się w reportażu anonimowo. Pod nazwiskiem występuje jedynie ks. Adam Świeżyński z UKSW, który ujął się za jednym z poszkodowanych. On także poinformował PAP o oświadczeniu 16 kapłanów.

W programie zwrócono uwagę, że świadectwa ofiar mobbingu zostały przekazane dwóm ostatnim nuncjuszom apostolskim w Polsce, bez reakcji. (PAP)

Na zdjęciu: Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź
fot.Pawel Supernak/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*