0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumProjekt reformy imigracyjnej

Projekt reformy imigracyjnej

-

Demokratyczny kongresman z Illinois, Luis Guttierez 15. grudnia przedstawił w Izbie Reprezentanów USA założenia kompleksowej reformy imigracyjnej: „Comprehensive Immigration Reform for America’s Security and Prosperity Act of 2009” (CIR ASAP). Zgodnie z oczekiwaniami projekt przewiduje drogę do legalizacji nieudokumentowanych imigrantów. Ale, ku zaskoczeniu niektórych działaczy pro imigracyjnych, to nie prosty projekt amnestii dla wszystkich.

Ustawa kładzie duży nacisk na wzmocnienie kontroli granic, skuteczniejsze egzekwowanie przepisów imigracyjnych, w tym weryfikację prawa do zatrudnienia. Dla nielegalnych imigrantów przewiduje co prawda w perspektywie zielone karty…ale dopiero po 6 latach oczekiwania i spełnieniu szeregu warunków. Tym, którzy od lat legalnie czekają na zielone karty, tkwiąc w systemie USCIS, ustawa daje nadzieje na to, że ich cierpliwość popłaci.

REKLAMA

Luis Gutierrez, znany z płomiennych przemówień w obronie deportowanych i uwięzionych nielegalnych imigrantów, przygotowując projekt CIR wykazał się duża dozą zdrowego, politycznego rozsądku. Być może dzięki temu projekt nie podzieli losu swojego poprzednika sprzed dwóch lat, który nie zdołał zyskać poparcia większości. Wiadomo jednak, że batalia będzie ciężka bo większość Republikanów przeciwna jest legalizacji milionów nieudokumentowanych imigrantów. Gutierrez nie zakłada w swoim projekcie konieczności opuszczenia przez nich terytorium USA, zanim otrzymają szansę na zalegalizowanie. Właśnie tego domagali się poprzednio przeciwnicy reformy. Komentatorzy przewidują, że także tym razem ten argument może zdecydować o odrzuceniu dokumentu. Pod projektem ustawy Luisa Gutierreza podpisało się ponad 70-ciu kongresmanów. Wszyscy z Partii demokratycznej.

Większe nadzieje wiąże się z osobą senatora Chucka Schumera, z Nowego Jorku, który pracuje nad senacką wersją reformy prawa imigracyjnego. Jego projekt ma być w większej mierze oparty na postulatach zgłaszanych z obydwu stron sceny politycznej. Projekt senatora Schumera zostanie przedstawiony najwcześniej w styczniu.

Oto głowne założenia projektu CIR ASAP, przedłożonego przez kongresmana Luisa Gutierreza.:

I. Bezpieczeństwo granic, egzekwowanie prawa imigracyjnego

Gutierrez już na wstępie zaznacza, że reforma nie może się udać bez poprawy bezpieczeństwa granic. Ma to nastąpić poprzez ich uszczelnienie, ściślejszą współpracę władz lokalnych, stanowych i federalnych w regionach przygranicznych; poprzez szkolenie i lepszy nadzór nad służbami granicznymi; modernizację i usprawnienie procedur na przejściach granicznych. Kongresman podkreśla również konieczność walki z przemytem ludzi przez południową granicę i postuluje zwiększenie liczebności funkcjonariuszy ICE patrolujących ten region. Gutierrez wzywa również do poprawy warunków w jakich przetrzymywani są zatrzymani imigranci. Jego projekt zobowiązuje Departament Bezpieczeństwa Krajowego do zapewnienia więźniom podstawowej opieki medycznej, dostępu do telefonów, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem. Projekt nakłada na tzw. detention centers obowiązek zgłaszania Kongresowi każdego przypadku zgonu wśród przetrzymywanych imigrantów.

Kongresman proponuje również bardziej precyzyjne egzekwowanie prawa podczas operacji służb imigracyjnych tak, aby w skutek ich działania nie cierpieli obywatele USA i osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych legalnie. W tym celu postulowany jest min. lepszy dostęp do tłumaczy i prawników dla osób, które znalazły się w centrum akcji agentów ICE.

Zaproponowany przez Gutierreza projekt przewiduje także wstrzymanie rozdzielania rodzin z dziećmi. W zamian kongresman proponuje areszty w jednostkach nie-penitencjarnych, gdzie chronione są prawa dzieci i rodziców.

II. System weryfikacji pracowników

Propozycja Gutierreza zakłada utworzenie centralnego rejestru pracowników, który docelowo ma objąć wszystkich zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych. Pracodawcy zatrudniający osoby nieposiadające pozwolenia na pracę będą karani surowiej niż obecnie, a za świadome zatrudnianie nielegalnych imigrantów przewidziane są konsekwencje karne. Projekt CIR jednoznacznie odrzuca również wprowadzenie tzw. narodowego dokumentu tożsamości. Jednocześnie projekt zawiera zapisy zakazujące wykorzystywania centralnego rejestru pracowników w celu dyskryminacji ze względu na narodowość.

III. Reforma obowiązującego systemu wizowego.

Projekt CIR autorstwa Luisa Gutierezza przewiduje skrócenie oczekiwania na zielona kartę dla osób, które przyjechały do USA legalnie i które spełniły wszelkie imigracyjne wymogi, ale w skutek wadliwego funkcjonowania systemu nadal nie otrzymały prawa stałego pobytu. CIR przewiduje wykorzystanie wszystkich zmarnowanych przez opieszałość USCIS numerów wizowych z lat 1992-2008. Osoby oczekujące na zieloną kartę w ramach sponsorowania pracowniczego, już na wstępie procesu otrzymają pozwolenie na pracę. Zielone karty niewykorzystane w danym roku fiskalnym, przechodzić będą na rok następny. Osoby o wybitnych kwalifikacjach, pożądanych na rynku pracy, będą miały uproszczoną procedurę uzyskiwania stałego pobytu. Ustawa zakłada także zwiększenie kwot wizowych dla poszczególnych krajów (zarówno dla sponsorowania przez prace jak i przez rodzinę). Limity dla poszczególnych krajów nie będą obejmować najbliższych krewnych (małżonków i dzieci) amerykańskich rezydentów.

Gutierrez postuluje także wprowadzenie nowego programu wizowego: Prevent Unauthorized Migration Visa (PUM Visa). Ma on zapobiegać powstawaniu kategorii osób, które są w USA nielegalnie. Ustawa przewiduje przyznawanie przez trzy lata z rzędu po 100 tysięcy tymczasowych wiz, które rozdzielane będą na zasadzie losowania osobom znajdującym się poza terytorium Stanów Zjednoczonych, a które chcą podjąć prace w USA. Wizy dostępne będą w krajach, z których pochodzi co najmniej 5 procent obecnej populacji nielegalnych imigrantów. Z loterii tej wyłączone będą osoby z wykształceniem wyższym i ubiegające się już o zieloną kartę na innej podstawie. Posiadacze wizy PUM po trzech latach pobytu w USA będą mogli wystąpić o zieloną kartę.

IV. Ścieżka do legalizacji nielegalnych imigrantów

Projekt Luisa Gutierreza przewiduje wprowadzenie dla nieudokumentowanych imigrantów warunkowej wizy nie-imigracyjnej. Będzie ona ważna przez okres sześciu lat. W tym czasie jej posiadacze uzyskają pozwolenie na prac i prawo do podróżowania zagranicę. Wiza ta będzie też chronić przed deportacją. Aby zostać objętych tym programem, nielegalni imigranci będą musieli:

– udowodnić swoją nielegalną obecność na terenie USA w dniu 15 grudnia 2009 roku,

– uiścić wszelkie opłaty imigracyjne wraz z karą wynoszącą 500 dolarów,

– udowodnić swój pozytywny wkład w życie społeczne USA (dotychczasowe zatrudnienie, rozliczanie się z podatków, edukacja, służba wojskowa, wolontariat, itp.). Z wymogu tego zwolnieni będą inwalidzi, osoby starsze, osoby niepełnoletnie,

– udowodnić swoją niekaralność w czasie pobytu w USA. Osoby które popełniły jedno przestępstwo lub trzy wykroczenia nie będą objęte reformą.

O legalizację będą również w niektórych przypadkach mogły wystąpić osoby wobec których toczy się już postępowanie deportacyjne lub osoby które zgodziły się na dobrowolne opuszczenie kraju. Osoby objęte programem legalizacji, aplikację o przyznanie zielonej karty będą mogły złożyć po upływie sześciu lat od otrzymania tymczasowej wizy, chyba że do tego czasu zostaną usunięte obecne opóźnienia w rozpatrywaniu aplikacji osób, które są w USA legalnie. Zielone karty dla nielegalnych imigrantów nie będą objęte ilościowym limitem.

V. Wzmocnienie amerykańskiej klasy pracującej

Ten rozdział przewiduje dokładną rewizję obowiązujących programów wiz pracowniczych. Mają one zostać dostosowane do warunków panujących obecnie na amerykańskim rynku pracy. Nad prawidłowym funkcjonowaniem tych programów oraz ochroną interesów amerykańskich pracowników czuwać będzie specjalnie powołana Komisja ds. Imigracji i Rynku Pracy (Commission on Immigration and Labor Markets). Kongresman zwraca uwagę na konieczność eliminacji oszustw do jakich dochodzi przy wydawaniu wiz pracowniczych (H1-B, H2-B, EB-5, L1). Komisja jako organ kontrolny nadzorować będzie proces przyznawania wiz, będzie także przeprowadzać audyty pracodawców zatrudniających pracowników z innych krajów.

VI.Integracja nowych Amerykanów

Ostatni rozdział CIR postuluje usprawnienie procesu naturalizacji nowych imigrantów, min. poprzez szybsze rozpatrywanie złożonych aplikacji, ujednolicenie egzaminu na obywatelstwo, promowanie naturalizacji wśród seniorów (łącznie z obniżeniem wieku, w którym egzamin zdawać można w ojczystym języku), dokonanie przeglądu obecnych stawek za aplikacje o naturalizacje i ich ewentualne obniżenie.

Opracowanie: Magda Nytko-Partyka

Copyright ©2010  4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

REKLAMA

2091336860 views

REKLAMA

2091337160 views

REKLAMA

2093133620 views

REKLAMA

2091337442 views

REKLAMA

2091337588 views

REKLAMA

2091337733 views