Starzej się zdrowo

Starzej się zdrowo

Stanisław, emerytowany nauczyciel z Florydy, wspomina swoje pierwsze dni po przejściu na emeryturę. Nagle dotychczasowa rutyna i tempo życia uległy całkowitej zmianie. Stanisław nie wiedział wtedy, co robić ze swoim czasem, jakie cele powinien sobie postawić i jak przystosować się do nowej rzeczywistości. Po kilku tygodniach pełnych huśtawek emocjonalnych i przemyśleń, Stanisław postanowił wziąć się z emeryturą za barki. Rozpoczął rygorystyczne, kilkugodzinne spacery po plaży, wycieczki rowerowe, odnalazł w sobie dawną miłość do samochodów wyścigowych i wziął udział w programie mentorskim dla trudnej młodzieży w pobliskim ośrodku wychowawczym. Obecnie, w wieku 75 lat czuje się świetnie i nie widzi powodu, by zwolnić tempo życia tylko dlatego, że się starzeje.

Druga połowa życia

Druga połowa życia może stać się bardzo interesującym okresem, jeśli tylko odpowiednio do niej podejdziemy. Człowiek starszy jest bardziej pewny siebie niż za młodu. Ponadto ma większą wiedzę i mądrość życiową, a także cierpliwość, tak potrzebną do osiągania celów. Jeśli jesteś w zdrowym związku, możesz się teraz cieszyć czasem spędzonym we dwoje. Włosy siwieją, zmarszczki się pogłębiają ale możesz starzeć się zdrowo, wykorzystując swój potencjał, odnajdując nowe pasje i realizując się w nich.
Wiele osób drastycznie zwalnia swoje życie po przejściu na emeryturę, ale w większości przyczyną tego są choroby, niepełnosprawność czy izolacja społeczna. Inni, tak jak Stanisław, mogą uciec od takiego losu i żyć pełnią swoich sił. Na pewno uwarunkowania genetycznie mają duży wpływ na przebieg emerytury, ale także łut szczęścia. Wielu lekarzy geriatrów, jak dr. Harris z UCLA twierdzi, że można walczyć z przeznaczeniem. Starość to nie tylko cierpienie, samotność i choroba. Można z niej wyciągnąć także wszystko to, co najlepsze. Nawet jeżeli w pierwszej połowie życia nie dbałeś zbytnio o siebie, wciąż możesz zacząć to robić.
Oto kilka wskazówek:

Wróć do podstaw
Słuchaj tego, co mówią naukowcy – nie pal papierosów, nie nadużywaj alkoholu i innych używek, uważaj na leki uspokajające (badania mówią, że benzodiazepiny przyczyniają się do rozwoju demencji u osób starszych), utrzymuj prawidłową wagę ciała. Dbaj o zdrowie, co roku przechodź okresowe badania. Jeśli masz cukrzycę, wysokie ciśnienie lub kłopoty z sercem, stosuj się do zaleceń lekarza. Ponadto dbaj o dobrą higienę snu (7-8 godzin na dobę), unikaj negatywnego myślenia i zredukuj ryzyko upadków.

Zacznij ćwiczyć
Ćwiczenia redukują stres, dostarczają tlenu do wszystkich komórek ciała, co jest korzystne także dla mózgu. Do tego silne mięśnie wspomagają kości i stawy, co wiąże się z mniejszym ryzykiem urazów i redukuje ból. Standardowe zalecenia to 150 minut ćwiczeń tygodniowo, ale podejdź do sprawy w sposób realistyczny. Jeśli nie ćwiczyłeś w ogóle w ostatnich latach, to trzy minuty szybkiego spaceru dziennie może być prawdziwym osiągnięciem, oczywiście na początek.

Utrzymuj pogodę ducha, nawet w obliczu trudności
Im dłużej żyjemy, tym więcej nas spotyka. Umiejętność przechodzenia przez trudności i negatywne przeżycia, takie jak utrata osoby bliskiej czy utrata pracy, może pomóc ci zmierzyć się z życiowymi wzlotami i upadkami. Pozostań aktywny, unikaj depresji za wszelką cenę.

Utrzymuj kontakty towarzyskie
Związki z innymi ludźmi, i te głębokie, ale też te powierzchowne, pomagają walczyć z samotnością, depresją i izolacją. Jeśli jesteś daleko od bliskich, zaprzyjaźnij się z obcymi ludźmi, a po pewnym czasie przestaną być dla ciebie obcy. Zapisz się do klubu, zajmij się wolontariatem, rozmawiaj z sąsiadami. Utrzymywanie relacji towarzyskich jest silnie związane z przedłużeniem długości życia, nawet u ludzi z chorobami serca i nowotworami. Nie muszą to być głębokie relacje, wystarczy jeśli porozmawiasz z kimś w sklepie lub życzliwie zamienisz kilka zdań z panią w kasie.

Stawiaj wyzwania swojemu mózgowi
Nie musisz od razu brać udziału w wyścigach samochodów, jak w przypadku Stanisława, ale spróbuj nowego hobby, rozwiązuj krzyżówki, naucz się języka obcego, zapisz się na kurs na lokalnym uniwersytecie (wiele uniwersytetów włączając w to Harvard i Yale pozwoli ci zapisać się na darmowe kursy przez internet, za które nie dostaniesz certyfikatu ukończenia, ale zdobędziesz nową wiedzę). Kiedy jesteś mentalnie aktywny i nie pozwalasz starzeć się swojemu mózgowi, nie dopuszczasz do rozwoju demencji lub znacznie ją opóźniasz.

Sprawdzaj słuch
Utrata słuchu zazwyczaj prowadzi do zmniejszenia kontaktów społecznych, co z kolei prowadzi do zredukowania aktywności i może wpędzić cię w depresję i izolację społeczną. Dlatego regularnie badaj słuch, a w razie potrzeby korzystaj z aparatów poprawiających słyszenie.

Zredukuj stres
Chroniczny stres zmniejsza odporność organizmu i skraca życie. Zacznij medytować, zapisz się na kurs jogi. Zajmij się lekką pracą w ogrodzie, otocz się zwierzętami domowymi.

Nadaj swojemu życiu znaczenie
Stanisław mówi, że praca jako mentor dla trudnej młodzieży nadała znaczenia jego życiu. Przekazuje młodym ludziom swoje umiejętności i wiedzę co daje mu niesamowitą radość i spełnienie. Znaczenie i sens życia można znaleźć w wolontariacie, pomagając członkowi rodziny lub obcym ludziom, wykorzystując przy tym swoje umiejętności oraz realizując pasje i marzenia, na które kiedyś nie starczyło czasu.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

fot.arch. PNA/ZNP

Categories: psycholog
Tags: porady, psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*