Sekretne emocje – zawiść i zazdrość

Sekretne emocje – zawiść i zazdrość

Marzena zawsze porównywała się do swojej kuzynki. Uważała, że kuzynka była ładniejsza, szczęśliwsza w miłości, mądrzejsza i wszystko przychodziło jej łatwiej. Kiedy Marzena wyszła bogato za mąż i mogła już pokazać, że na wszystko ją stać, również wtedy nie opuściła jej sekretna zawiść. Na wieść o najdrobniejszym osiągnięciu kuzynki powracało uczucie nieadekwatności, niższości i wstydu. Zawiść karmiła ją przekonaniem, że kuzynka ma wszystko, co oczywiście nie było prawdą, ale to przekonanie nie dawało jej spokoju. Zamiast zaakceptować własne osiągnięcia i cieszyć się z dobrych rzeczy w swoim życiu, zatruwała je jadem zawiści, co nieuchronnie doprowadziło do nerwicy i jeszcze niższej samooceny.

Zawiść

Zawiść to uczucie niezadowolenia i chciwości w połączeniu z sukcesem, osiągnięciami i wartościowymi cechami innych. Ludzie zawistni mają głębokie poczucie wstydu i nieadekwatności, które nie zawsze świadomie jest przez nich rozpoznawalne. Na przykład osoba z osobowością narcystyczną czasem nieświadomie może poniżać i poniewierać osobę, do której czuje zawiść, dlatego że tak naprawdę głęboko czuje się w stosunku do niej “niewystarczająco dobra”. Arogancją i agresją, pretensjami i milczącym karaniem okazuje swoją wyższość. Korzenie zawiści pochodzą od głębokiego wstydu i braku poczucia własnej wartości. Do tego dochodzi rywalizacja i poczucie bycia nieadekwatnym, niewystarczająco dobrym. Jeśli osądzamy się według przerysowanych, nieprawdziwych i zupełnie subiektywnych ideałów innych ludzi, to zawsze znajdziemy niedociągnięcia w nas samych. Ktoś inny będzie zawsze mieć lepszą figurę, lepszy samochód, piękniejszy dom, bardziej utalentowane dzieci, większy sukces zawodowy, bardziej kochającego partnera, więcej pieniędzy… ta lista się ciągnie. Jeśli zawiść sekretnie zatruwa nasz umysł, to nie będziemy w stanie cieszyć się z tego co mamy, a to jest podstawa szczęścia i błogostanu psychicznego. Jeśli kupimy drogi samochód umotywowani tylko tym, że osoba z którą rywalizujemy taki ma, a zignorujemy nasze prawdziwe pragnienia i wartości, to nigdy nie poczujemy satysfakcji z zakupu. Jeśli będziemy zaabsorbowani zawistnym przekonaniem, że kuzynka osiągnęła większy sukces w życiu i to własnym wysiłkiem, bez pomocy innych, to nie będziemy w stanie cieszyć się swoimi osiągnięciami.

Zazdrość

Zazdrość także pochodzi od głębokich uczuć nieadekwatności i poczucia niższości, ale jest uczuciem bardziej świadomym niż zawiść. Jeśli zawiść to pragnienie posiadania cech, dóbr czy osiągnięć innych, to zazdrość wiąże się z lękiem przed utratą tego, co już mamy. Zazdrość przychodzi, gdy czujemy, że możemy utracić wierność i miłość partnera, akceptację otoczenia, uwagę innych. Rodzeństwo od zawsze rywalizuje ze sobą o uwagę rodziców, zazdrość między nimi jest podstawą większości kłótni i może doprowadzić do rozluźnienia więzi w dorosłym życiu. Przez lata zazdrość była uważana za strażnika miłości. Nic bardziej mylnego. Związki partnerskie ulegają zniszczeniu lub kończą się, gdy u podłoża leży zazdrość. Zazdrość rujnuje zaufanie, zabija szacunek i niszczy uczucie. Jest także przyczyną wielu zabójstw w afekcie. Zazdrość wiąże się z niepewnością, a niepewność jest częścią naszego życia i musimy się nauczyć ją akceptować, ponieważ nic nie możemy zrobić, jeśli nagle stanie się coś niespodziewanego.

Jak pracować nad uczuciem zawiści i zazdrości

Ponieważ zawiść jest uczuciem mniej świadomym i bardziej nieakceptowanym społecznie, trudno się do niej przyznać. Gdy jednak dojdziemy do tego, że wiąże się z własnym uczuciem nieadekwatności, wstydu i poczucia niższej wartości, to pracą nad sobą i budowaniem dobrego charakteru, przy równoczesnej umiejętności doceniania pozytywnych rzeczy, które przynosi nam życie, a także świadomym nieporównywaniu się do innych ludzi – możemy zapobiec zawiści.
Natomiast, kiedy zazdrość bierze górę, uchwyć ten moment, oddychaj powoli i obserwuj swoje myśli i uczucia. Zazdrość to lęk przed utratą. Pamiętaj, że myśli nie muszą oddawać rzeczywistości. Myślenie a rzeczywistość to dwie różne rzeczy. Zaakceptuj, że masz emocje i pozwól im być. Nie musisz na siłę wyzbywać się zazdrości. Nie musisz też pozwalać zazdrości kierować twoimi zachowaniami. Człowiek świadomy swoich emocji ma większe szanse na ich kontrolowanie.

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców:  POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

fot.123

Categories: psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*