Psychologia otyłości

Psychologia otyłości

Justynę widziałam ostatnio dwa lata temu. Od tamtej pory zmieniła się nie do poznania. Jej piękne rysy nabrzmiały, pozostały tylko te same iskrzące się oczy. Cała sylwetka nabrała ciężkości, Justyna poruszała się bardzo wolno i ostrożnie, jakby dźwigała ogromny ciężar. Tak, emocjonalnie dźwigała ciężar rozstania z ukochanym mężem, który zmarł po krótkiej chorobie. A fizycznie dźwigała ciężar własnego ciała, ciężar tak nieoczekiwany, niepotrzebny i szokujący. Kilogramy, które wymknęły się spod kontroli, gdy próbowała złagodzić ból i pustkę jedzeniem ponad miarę.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób bije na alarm. Blisko 4 na 10 dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych spełnia kryteria otyłości. Mimo ogromnej liczby programów zajmujących się zrzucaniem wagi, dietetycznych produktów na rynku, czy nowoczesnych urządzeń do mierzenia kalorii, Ameryka staje się coraz grubsza. Najgorsze wyniki ma Zachodnia Wirginia, gdzie szacuje się, że około 40 procent dorosłych ma nadwagę.

Przyczyny otyłości

Nieaktywny styl życia. Wiele osób spędza każdą wolną godzinę przed telewizorem, siedząc przy ekranie komputera, pracując za biurkiem lub odrabiając lekcje na siedząco. Badania mówią, że już tylko dwie godziny spędzone przed telewizorem, mogą przyczynić się do nabierania wagi. Inną przyczyną braku aktywności jest nasze przekonanie, że wszędzie dowiezie nas samochód. Wolimy podjechać do sąsiada mieszkającego dwie ulice dalej niż przejść się na piechotę. Nieaktywni ludzie nie spalają kalorii. Brak ruchu może spowodować chorobę wieńcową, podniesione ciśnienie krwi, cukrzycę, raka jelita i inne poważne problemy zdrowotne.

Środowisko. Czasem to środowisko nie wspiera do utrzymywania zdrowych nawyków, a wręcz przeciwnie – zachęca do otyłości. Brak chodników dla pieszych, długie godziny pracy i czas poświęcony na przejazdy do pracy sprawiają, że nie mamy czasu na aktywność fizyczną. W restauracjach dostajemy ogromne porcje, jesteśmy otoczeni niezdrowymi przekąskami, śmieciowym jedzeniem (Amerykanie spożywają około 13 miliardów hamburgerów rocznie). Jedzenie wielkich porcji, jeśli nie jest zrównoważone aktywnością fizyczną, na pewno nie ułatwi utrzymania szczupłej sylwetki. Do tego reklamy atakują nas reklamy jedzenia – wysokokaloryczne przekąski i przesłodzone napoje kuszą nas swoją atrakcyjnością.

Geny. Badania mówią, że jeśli twoi rodzice byli otyli, znacznie zwiększa się twoja tendencja do nabrania zbędnych kilogramów. Geny również mogą wpływać na to, ile twój organizm odkłada tłuszczu i gdzie go przechowuje.

Problemy zdrowotne. Niektóre problemy hormonalne mogą przyczynić się do szybkiego nabierania masy ciała. Do nich należą: nadczynność tarczycy, syndrom Cushinga (hyperkortyzolizm) i policystyczna choroba jajników.

Leki. Wiele leków psychiatrycznych, w tym antydepresanty, powoduje otyłość. Leki te mają wpływ na obniżenie spalania kalorii, podwyższają apetyt i zatrzymują wodę w organizmie.

Czynniki emocjonalne. Niektórzy z nas zajadają stres, objadają się gdy są znudzeni, samotni czy sfrustrowani. Poszukiwanie komfortu i zaspokajanie emocjonalnych potrzeb jedzeniem nigdy nie prowadzi do dobrych wyników.

Wiek. W miarę upływu lat tracimy mięśnie, szczególnie jeśli jesteśmy mniej aktywni. Utrata mięśni spowalnia spalanie kalorii. Wówczas, jeśli nie zredukujemy przyjmowanych kalorii, możemy przytyć. Wiele kobiet w średnim wieku tyje. Ma to związek z wiekiem, nieaktywnym stylem życia, ale także z menopauzą. Przypuszcza się że w okresie menopauzy przybiera się na wadze minimum pięć funtów i więcej tłuszczu odkłada się wokół bioder.

Ciąża. Naturalnym jest, że podczas ciąży kobieta przybiera na wadze, by dziecko mogło rozwijać się prawidłowo. Po urodzeniu niektórym kobietom trudno jest zgubić zbędne kilogramy. To także może prowadzić do otyłości, szczególnie po kilku ciążach.

Sen. Ostatnie badania mówią, że ludzie którzy mniej śpią, mają większą tendencję do tycia. Na przykład, osoby które śpią tylko pięć godzin na dobę, mają większe szanse na przytycie niż osoby, które śpią siedem lub osiem godzin. Ludzie, którzy mają kłopoty ze snem, wybierają jedzenie bogatsze w kalorie i węglowodany. Podczas snu uwalniane są hormony, które kontrolują apetyt i zużycie energii. Na przykład insulina kontroluje spadek i podniesienie poziomu cukru we krwi. Ludzie, którzy cierpią na bezsenność, mają często zbliżony poziom insuliny i cukru do tych, którzy cierpią na cukrzycę.

Co robić, aby nie przytyć?

Oto kilka wskazówek, jak dbać o zdrowie i zachować szczupłą sylwetkę:
– Dieta. Jedz zdrowo, z naciskiem na owoce i warzywa.
– Naucz się gotować. Nowocześni rodzice nie wiedzą, jak gotować, bo byli wychowani na szybkich posiłkach i wysokokalorycznych przekąskach. Gotuj dla siebie i swojej rodziny.
– Nie nadużywaj sosów i dresingów do sałatek. Zawierają dużo cukru i soli oraz neutralizują wartość zdrowej sałatki.
– Nie pij napojów wysokokalorycznych i wysoko-słodzonych, a także zawierających syropy fruktozowe.
– Bądź aktywny. Tygodniowo poświęcaj minimum 150 minut na fizyczną aktywność, włączając w to spacery.
– Ogranicz przesiadywanie przed telewizorem, czas spędzony na grach wideo i przed komputerem do dwóch godzin dziennie.
– Jedz przynajmniej pięć owoców dziennie.
– Ogranicz słodycze.
– Nie jedz po godzinie ósmej wieczorem.
– Wstań od stołu z lekkim niedosytem zamiast z przenosić się na kanapę z powodu obżarstwa.
Zastosowanie się do zaledwie kilku powyższych wskazówek może przynieść dobre rezultaty i pomóc ci zatrzymać się na drodze do otyłości.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

fot.Pixabay.com

Categories: psycholog

Comments

  1. Yaroon
    Yaroon 25 września, 2018, 01:57

    Przede wszystkim zawsze powtarzałem koleżankom: Chcesz być szczupła? -Oczywiście ! -To jedź ! – Ja jem ! -To jedź, a nie żryj!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*