Ludzkie cechy: wrażliwość

fot.Pixabay.com

Julia uwielbia naturę. W każdy weekend, jak tylko pogoda na to pozwala, zabiera swoje dwa psy i wyrusza na piesze wędrówki po okolicznych lasach. Odnajduje wówczas równowagę wewnętrzną, napawa się zapachem mchu i przytula do drzew, jednocząc z ich duchem. Od czasu do czasu podróżuje po bardziej odległych zakątkach kraju, doświadczając głęboko błękitu oceanów, majestatu gór i spokoju jezior. Gdy wchodzi do pomieszczenia, natychmiast wyczuwa zapachy; jej zmysły są bardzo wyczulone. Kiedy ogląda film, utożsamia się z bohaterami i przeżywa ich problemy. Czasem potrzebuje kilku dni, by wrócić do siebie po obejrzeniu szczególnie przejmującego filmu lub po przeczytaniu poruszającej książki. Julia z wykształcenia jest nauczycielką. Wykonuje swój zawód z pasją i oddaniem, uczniowie uwielbiają ją. Gdy jednak musi poddać się ocenie innych, jej wydajność gwałtownie spada, bo łatwo przytłacza ją stres. Jest bardzo sumienna, chce uniknąć błędów za wszelką cenę, dlatego może się czasem wydawać, że jest zbyt ostrożna. Nastroje innych mają duży wpływ na jej samopoczucie, często jest postrzegana jako trudna do współżycia.

Wrażliwość

W społeczeństwie bycie zarówno niewrażliwym jak i wrażliwym jest nie do przyjęcia. Gdy uznajemy kogoś za osobę wrażliwą, mówimy jej, że musi stać się bardziej odporna; osobę mało wrażliwą pouczamy, żeby wyrobiła w sobie empatię.

Osoby wrażliwe mają zazwyczaj niższe poczucie własnej wartości spowodowane kulturową nietolerancją. „Nie bądź taki wrażliwy”– słyszymy od dziecka więc czujemy, że w jakimś stopniu takie zachowania nie są społecznie akceptowane. Badania mówią, że cecha ta występuje u 15-20 proc. populacji – zbyt wiele ludzi ją posiada, by nazwać wrażliwość dolegliwością czy jednostką chorobową, ale wciąż ludzie o większej wrażliwości nie do końca są rozumiani, szczególnie że wrażliwość to cecha wrodzona, a nie coś, co można nabyć lub się nauczyć.

Jako dzieci ludzie z rozwiniętą wrażliwością są zwykle oceniani przez nauczycieli jako nieśmiali. Wrażliwi dorośli to osoby bardziej introwertyczne i wycofane. Pamiętajmy jednak, że jest to duże uogólnienie, ponieważ około 30 proc. wrażliwych jest także uważane za ekstrawertyków.

Jak rozpoznać osobę nadwrażliwą?

To osoba o niezwykle bogatym i głębokim życiu wewnętrznym; porusza ją piękno natury, sztuka i muzyka. Łatwo przytłacza ją napięcie i stres, ma problemy z wykonywaniem zadań, gdy czuje, że jest obserwowana. Jest szczególnie wrażliwa na bodźce wewnętrzne, nie ma wytrzymałości na ból, a kofeina stawia ją szybko na nogi. Osobę wrażliwą łatwo jest wystraszyć, reaguje bowiem na najdrobniejsze sygnały ze środowiska zewnętrznego i procesuje je głęboko. Cecha ta występuje u artystów, pisarzy i muzyków, jest związana z kreatywnością i empatią. Z drugiej jednak strony, wrażliwcy mają większe szanse na wypalenie zawodowe, bo częściej są przytłoczeni stresem, mogą zapadać na depresję i choroby psychiczne.

Jak wykorzystać własną nadwrażliwość?

Jeśli widzisz u siebie nadwrażliwość jako cechę dominującą, nie rozpaczaj, wykorzystaj ją z zyskiem dla siebie w relacjach z ludźmi i w środowiskach, gdzie ta cecha pozwoli ci zabłysnąć.

Oto co możesz zrobić, by wrażliwość nie przeszkadzała ci w życiu:

– Zmniejsz liczbę intensywnych bodźców zewnętrznych w swoim środowisku

– Ogranicz się do wykonania jednego zadania; robienie zbyt wielu czynności naraz, szybko cię męczy.

– Unikaj wypalenia zawodowego przez rozpoznanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych, czyli poczucia przytłoczenia obowiązkami i nerwowości, gdy pomyślisz o pójściu do pracy.

– Wyrzucaj swoje myśli i głębokie emocje na papier, żeby nie wypełniały za dużo miejsca w twojej głowie.

– Spróbuj medytacji, szczególnie, jeśli jesteś wrażliwy na ból. To nauczy cię mentalnego oddzielenia bólu od innych doznań zmysłowych.

– Wykorzystaj swoją kreatywność: maluj, rysuj, pisz i koloruj.

– Wykorzystaj swoją empatię do wzmocnienia relacji z ludźmi – zbliż się do innych, to pozwoli ci wzmocnić poczucie własnej wartości.

– Czuj się dobrze we własnej, wrażliwej skórze i nigdy się nie wstydź, że jesteś wrażliwy!

– Bądź otwarty i mów prawdę – tak, jesteś wrażliwcem. Nie zapomnij, że bycie osobą wrażliwą ma swoje mocne strony: wiąże się z większą empatią, głębokim i intensywnym myśleniem, umiejętnością widzenia rzeczy z innej perspektywy i odczuwaniem piękna. Po prostu widzisz więcej i głębiej niż przeciętny człowiek.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Categories: psycholog

Comments

  1. Stella
    Stella 8 sierpnia, 2017, 21:13

    Dziekuje bardzo za te rady. Jestem wrazliwa i nawet nie chce nic zmieniac. Zgadzam sie i choc czasem cierpie za innych to juz sie do tego przyzwyczailam.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*