Jak zerwać z osobą o zaburzonej osobowości?

 

fot.ninocare/pixabay.com

fot.ninocare/pixabay.com

Gdy 15 lat temu Agnieszka wychodziła za mąż, była najszczęśliwszą panną młodą na świecie. Wchodziła w nowy związek z nadzieją, że oto wreszcie będzie mogła kochać i być kochaną. A najważniejsze, że stworzy prawdziwą rodzinę swojemu dwuletniemu synkowi i udowodni, że potrafi być najlepszą żoną. Po roku już wiedziała, że trudno jej będzie spełnić te marzenia. Wierzyła jednak, że mimo poniżenia, psychicznej i fizycznej przemocy, poczucia samotności, izolacji od dalszej rodziny i przyjaciół coś się jednak zmieni, a mąż zrozumie swoje błędy. Nic takiego nie nastąpiło. Po 15 latach związku nie tylko Agnieszka stała się znerwicowanym wrakiem człowieka, ale jej dwóch synów, 17-letni już Rafał i 10-letni Adaś wykazywali wszelkie symptomy kompleksowego stresu pourazowego. Było to wynikiem wychowania w domu pełnym krzyku i przemocy, i życia w ciągłym lęku przed nowym wybuchem. Teraz już Agnieszka nie miała wyjścia, eskalacja nienawiści przybranego ojca wobec Rafała stała się tak niebezpieczna, że by chronić dzieci, zdecydowała się odejść.

Czy odejść?

Wielu z tych, którzy żyją w piekle związku z osobą o zaburzonej osobowości, dochodzi do punktu, gdzie nie ma już wyjścia i mimo najlepszych chęci nie można kontynuować bycia razem. Jednak odejść od człowieka o zaburzonej osobowości jest niezmiernie trudno. Ci, którzy się na to zdobędą, mogą ponieść ciężkie konsekwencje. Zaburzona osobowość partnera oznacza niedojrzałość, niestabilność emocjonalną i radykalizm. Partner może stosować różne zachowania, od gróźb, zastraszania, nachodzenia, wyszydzania – do fałszywych oskarżeń i niekontrolowanych wybuchów fizycznej agresji, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i nawet życia ofiary. Inni porzuceni zamiast grozić, błagają o następną szansę, okaleczają się, by wzbudzić poczucie winy lub organizują spektakularne „samobójstwa”. Bardzo często można się znaleźć wtedy na rozdrożu i bezustannie zadawać sobie pytanie, czy mniejszym złem będzie zostać, czy odejść?

Jak odejść?

Gdy postanowisz odejść od swojego oprawcy, przygotuj się do tego dokładnie.

Powiadom osobę, której ufasz o swoich zamiarach.

Trzymaj pieniądze, karty kredytowe, dokumenty, prawo jazdy, klucze i telefon pod kontrolą, by mieć do nich dostęp, gdy będziesz potrzebować.

Przygotuj listę bezpieczeństwa. Przemyśl, gdzie możesz szukać schronienia, na kogo możesz liczyć w przypadku zagrożenia. Wypisz rzeczy, które musisz przemyśleć, zanim odejdziesz. W jakich sytuacjach zachowanie twojego partnera może się wyrwać spod kontroli? Pamiętaj, że emocjonalna i fizyczna przemoc może być zatrzymana tylko w pierwszym momencie, nie można jej powstrzymać, gdy eskaluje. Zapisz pomysły, jak możesz przerwać rozmowę, gdy idzie w złym kierunku, jak opuścić pomieszczenie i kiedy zadzwonić na policję.

Bezpieczeństwo dzieci jest zawsze priorytetem. Gdy podejmujesz decyzję odejścia przemyśl, jaki jest najlepszy interes dla dzieci. Pomyśl o ich potrzebach i pragnieniach, by twoje negatywne emocje nie przesłaniały ci ich dobra.

Pomyśl o przyszłości. Kiedy zostawiasz za sobą związek z człowiekiem o zaburzonej osobowości, pomocna będzie wizja tego, co będziesz robić za 5 lat. Wyobraź sobie, gdzie chcesz być po upływie tego czasu i jakie masz marzenia do spełnienia.

Bądź realistką (realistką). Przez najbliższe miesiące będziesz przechodzić przez emocjonalną burzę. Potrzebujesz wsparcia i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Zadbaj o narzędzia teraz, by mieć je w pogotowiu.

O czym pamiętać?

Oto kilka reguł, które możesz powtarzać sobie jak mantrę:

Zasada odpowiedzialności: „Nie spowodowałam przemocy, nie mogę nikogo naprawić ani kontrolować cudzego zachowania; każdy jest odpowiedzialny za własne zachowania, winienie innych za błędy jest niedojrzałe”.

Zasada 51 procent: „Muszę mieć wzgląd na swoje własne potrzeby trochę bardziej niż na potrzeby innych, by być dla innych pożyteczna i emocjonalnie stabilna”.

Zasada 50 procent: „Jestem odpowiedzialna w połowie za to, co dzieje się w moim związku, druga osoba bierze na siebie pozostałe 50 procent odpowiedzialności”.

Psychological Counseling Center prowadzi w języku polskim sześcioosobowe grupy dla osób zmagających się z depresją. Grupy spotykają się w piątki po południu. Komfortowa atmosfera, pełna poufność,wsparcie i ekspertyza psychologa zapewniają dogodne warunki do nauczenia się sposobów sprostania trudnej sytuacji i wychodzenia z depresji. Po informacje proszę dzwoń: (847) 907-1166

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Categories: psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*