Jak utrzymać miłość w związku

Jak utrzymać miłość w związku

Małgosia i Jurek poznali się 20 lat temu. Obserwując ich można odnieść wrażenie, że czas się dla nich zatrzymał. Wyglądają na szaleńczo w sobie zakochanych. Chodzą trzymając się za ręce, siadają zawsze blisko siebie, patrzą sobie w oczy i zawsze mają mnóstwo tematów do omówienia. Można powiedzieć, że są sobie przeznaczeni. Czy to jednak tylko zwykły łut szczęścia, że się odnaleźli? Nie sądzę, bo łut szczęścia po jakimś czasie się kończy, jeśli nie wspomożemy go pracą i wytrwałością. Krótkoterminowa miłość jest łatwa, rzucamy się w objęcia marzeń i nadziei, spoglądamy na świat przez różowe okulary, wszystko wydaje się takie proste – nic tylko żyć długo i szczęśliwie. Niestety, rzeczywistość w końcu uderza i piękna miłość często przeradza się w obojętność. Gdy jednak od początku włożymy w związek nasze zaangażowanie i uda nam się zbudować zdrowe nawyki – korzyści będą ogromne. Naukowcy badający pary zgodnie twierdzą, że osoby przebywające w dobrych i szczęśliwych związkach żyją znacznie dłużej niż ludzie rozwiedzeni lub nieszczęśliwi ze sobą. Osoby te przejawiają mniejsze ryzyko zapadania na choroby serca, wysokie ciśnienie lub inne dolegliwości, u których podłoża leży stres. Zanim zaczniesz obwiniać swojego partnera o pusty i niesatysfakcjonujący związek, przeczytaj o kilku sposobach, które stosują kochające się pary.

Seks
Najnowszy raport kanadyjskich naukowców dowodzi, że im więcej seksu w związku, tym lepiej. Pary, które uprawiają seks regularnie, odczuwają większą satysfakcję życiową niż pary, którym nie brakuje pieniędzy na każdą zachciankę. Okazywanie uczuć poza sypialnią, tak jak trzymanie się za ręce, obejmowanie się, pocałunek na pożegnanie i przywitanie czy zapewnienia o miłości, pomagają parom utrzymać miłość i czuć się cenionym przez partnera.

Komunikacja
Umiejętność porozumiewania się w związku jest niezastąpiona. To właśnie niedoskonałości w przekazywaniu informacji i komunikowaniu uczuć prowadzą do rozwodów. Kiedy zanika porozumienie, związek przestaje istnieć. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa jest cennym aspektem związku. Efektywnej komunikacji można się nauczyć przy odrobinie dobrej woli, a wzmocni ona nie tylko waszą tożsamość jako jednostek o indywidualnych potrzebach, ale też zmniejszy nieporozumienia i niepotrzebne cierpienie.

Oddzielne zainteresowania
Twoje osobiste szczęście nie może całkowicie polegać na partnerze. Pary, które oddają się oddzielnie swoim pasjom i zainteresowaniom są w mniejszym stopniu współuzależnione od siebie. Inspirują się wzajemnie, świętują zwycięstwa każdego z nich i wspólnie boleją nad porażkami. Ale mała przerwa od siebie tylko potęguje ich miłość sprawiając, że czas spędzony razem jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Do tego partner ma szanse na zatęsknienie, co czyni cię jeszcze bardziej ponętną dla niego.

Równe prawa
Dzielenie się obowiązkami może wydawać się zbyt nowoczesne, ale bez równowagi w pracach domowych urazy w końcu biorą górę. A wówczas któreś z partnerów zaczyna narzekać i zrzędzić lub czuje się bardziej jak rodzic niż jak partner. Taka dynamika w związku, jeśli nierozwiązana, będzie niszczyć każde partnerstwo.

Zdrowe kłótnie
Konflikty w związkach są nieuniknione. Dlatego tak ważna jest umiejętność zdrowego sprzeczania się – a nie atakowania charakteru partnera czy zostawiania go samego w samym środku nieporozumienia i obrażania się na długie godziny. Ogólnie mówiąc, u podstaw konfliktów w związkach leży lęk – przed intymnością, przed porzuceniem, przed zdradą, przed utratą kontroli. Gdy nauczymy się przekładać te lęki na słowa i zaczniemy dzielić się nimi z partnerem, zainicjujemy tym samym bardziej intymne dyskusje, oparte na zrozumieniu. Weźmy odpowiedzialność za swoje własne emocje bez obwiniania i obciążania partnera. Przecież w równym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za spokój, miłość i szczęście w związku.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.Free-Photos/Pixabay.com

Categories: psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*