Jak przygotować się do zmiany

Jak przygotować się do zmiany

Aldona przyszła do gabinetu z objawami wyczerpania nerwowego. Na wstępie oznajmiła, że ma problem ze snem, nieustającą gonitwę myśli, bóle mięśni i napady szybkiego bicia serca. Do tego czuje obezwładniający niepokój. Zapytałam, co się dzieje w jej życiu obecnie. Na pozór wszystko było w jak najlepszym porządku. Nawet bardziej. Wraz z mężem przenieśli się do nowego, wymarzonego domu z basenem, Aldona właśnie dostała propozycję nowej pracy na wyższym stanowisku, a w ich życiu pojawił się nowy czworonożny członek rodziny. Można by powiedzieć, że to same pozytywne zmiany. Jednak, to właśnie z powodu tych szczęśliwych przemian, Aldona szukała ukojenia w gabinecie psychologa.

Zmiana jako źródło stresu

W 1967 roku amerykańscy psychiatrzy Thomas Holmes and Richard Rahe opublikowali wyniki swoich badań nad zmianą. Doszli do wniosku, że każda zmiana zarówno negatywna jak i pozytywna, oczekiwana lub niespodziewana, powoduje stres. Najwyżej na ich liście znalazł się stres spowodowany odejściem współmałżonka, śmiercią osoby bliskiej, separacją, rozwodem, więzieniem, poważną chorobą, zmianą statusu finansowego rodziny i zmianą zawodu. Na liście również znalazły się, wydawałoby się, pozytywne zmiany, takie jak narodziny dziecka, zmiana miejsca zamieszkania, ślub, pogodzenie się z małżonkiem, nawiązanie nowej relacji miłosnej, przejście na emeryturę, nauczenie się nowych umiejętności i wakacje. Zmiany mogą być bardzo pozytywne i rozwijające, ale tylko niewielu z nas jest na nie gotowych. Większość wciąż odrzuca zmiany, mimo że ich pragniemy, bo zmiany niosą za sobą niewiadomą, a to wzbudza niepokój i lęk. Dlatego tak trudno jest na przykład odejść od partnera, który nie zasługuje na nas, bo bliższe nam jest coś, co jest dobrze znane choć bolesne i raniące niż nowe i nieznane życie. Tak samo trudno jest zmienić pracę, dom, miasto, kraj zamieszkania, zmienić status życiowy z samotnego na żonatego, czy rozwiedzionego. Nauczenie się, jak radzić sobie ze zmianami jest jedną z najważniejszych lekcji w życiu.

Oto kilka wskazówek jak radzić sobie ze stresem spowodowanym zmianą:
1. Przypomnij sobie, dlaczego chciałeś tej zmiany. Na przykład, całe życie marzyłeś o przeprowadzce do wielkiego miasta, ale teraz, kiedy jesteś zaledwie o krok od realizacji tego marzenia, jesteś przerażony i zestresowany. Przypomnij sobie, dlaczego chciałeś tej zmiany, jakie były twoje cele. Co masz nadzieję osiągnąć, i co musisz zrobić, żeby twoje marzenie się spełniło.
2. Szukaj połączenia z innymi ludźmi. Wszyscy jesteśmy stworzeniami stadnymi i potrzebujemy bliskości drugiego człowieka, bo to zmniejsza nasz stres. Nie musisz mieć wielu przyjaciół, wystarczy że docenisz towarzystwo innych ludzi i pozwolisz im trochę wejść w twoje życie. Przygodna rozmowa z życzliwym nieznajomym, choćby z mieszkańcem miasta, w którym chcesz zamieszkać, pozwoli ci spojrzeć na przeprowadzkę od bardziej pozytywnej strony.
3. Znajdź sposób na ukojenie. Cokolwiek przyniesie ci komfort i spokój, czy to poranny jogging, wysiłek na siłowni czy spacer po lesie, pozwoli na łatwiejsze przejście zmiany. Zwracaj uwagę na niezdrowe tendencje, które zwykle automatycznie się włączają, gdy chcemy złagodzić stres zmiany – obżarstwo, nadużywanie tabletek uspokajających i alkoholu czy zbyt długie spanie – i zmień to. Jeśli przychodzi ci to z trudem, poproś o pomoc specjalistę. Gdy przejdziesz obecną zmianę i dojdziesz do wniosku, że mimo trudności zrobiłeś to, w przyszłości będziesz miał lepsze szanse na przejście zmiany bez niczyjej pomocy.
4. Nie osądzaj siebie. Każda zmiana przynosi stres, będziesz więc czuł niepokój, lęk, i brak komfortu. Ale pochwal się za odwagę, jaką wykazałeś w dążeniu do zmiany. Pamiętaj, że zmiana jest częścią życia, nieważne czy wybierasz ją świadomie, czy jesteś do niej zmuszony. Więc jakakolwiek jest ta zmiana, skorzystaj z okazji i zaakceptuj ją, budując tym samym psychiczną siłę, która pomoże ci dokonać każdej następnej zmiany mniej boleśnie.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.pxhere.com

Categories: psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*