Dziękczynienie a zdrowie psychiczne

Dziękczynienie a zdrowie psychiczne

Dziękczynienie jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w celu okazania wdzięczności za plony i inne błogosławieństwa, którymi zostaliśmy obdarzeni w danym roku. Święto Dziękczynienia przypomina nam o ważności i magicznej sile wdzięczności. Albowiem okazywanie wdzięczności ma dobry wpływ na zdrowie psychiczne. Osoby, które noszą w sobie poczucie wdzięczności czują więcej energii, optymizmu i radości życia niż ci którzy nie potrafią być wdzięczni. Mają też mniej problemów z depresją, uzależnieniami, chorobliwą zazdrością i agresją. Wdzięczność wyzwala empatię, ułatwia relacje międzyludzkie, pomaga w nawiązaniu nowych znajomości. Wdzięczność leczy toksyczne emocje, zawiść, urazę i cynizm. Nie tylko pomaga zmniejszyć stres, ale odgrywa główną rolę w przezwyciężeniu traumatycznych doświadczeń. Wdzięczność zmniejsza siłę krytyka wewnętrznego, który powoduje, że twoja samoocena spada. I co najważniejsze – kultywuje miłość.

Pokaż wdzięczność

Wdzięczność pokazujemy zwykle, kiedy jesteśmy komuś coś dłużni, kiedy skorzystaliśmy z czyjegoś gestu czy dobrego uczynku lub gdy chcemy pokazać nasze uczucia tej osobie. Okazanie wdzięczności jest wymagane przez naszą kulturę i oczekiwane przez tych którzy robią nam przysługę. Uczymy dzieci mówić „dziękuję” bo jest to ważny element dobrego wychowania. Okazywanie wdzięczności ma naturę bardzo osobistą i pomaga budować pozytywne relacje i wyzwalać dobrą energię w kontaktach z ludźmi. Docenianie obecnego momentu zbliża nas do poczucia zadowolenia i szczęścia z tego co mamy tu i teraz. Nie skupiamy się wówczas na przeszłości i jej negatywnych wspomnieniach, nie myślimy o przyszłości więc nie czujemy lęku przed tym co ona nam przyniesie. Wdzięczność za „tu i teraz”, czyli moment, w którym jesteśmy – przynosi ulgę i spokój, bo czujemy się dobrze, wygodnie siedzimy w fotelu, patrzymy na kolorowe liście spadające z drzew i ogrzewamy się promykami jesiennego słońca. To prosta recepta na szczęście.

Wdzięczność a relacje międzyludzkie

W relacjach z innymi ludźmi, gdy jedna osoba roztacza wokół siebie aurę dobrej energii, pozytywności i życzliwości to wzbudza w nas chęć odwzajemnienia się tym samym. Jeśli potrafimy docenić pozytywizm tej osoby rodzi się w nas wdzięczność. Wdzięczność wzmacnia wewnętrzną motywację do pozytywnych działań i do oddawania dobrem za dobro. Popycha nas zatem do pozytywnego rozwoju i starań o bycie lepszym człowiekiem. Wyrażanie wdzięczności i podziękowania może w rzeczywistości nie tylko głęboko połączyć nas z innymi ludźmi, ale także poprawić stan naszego zdrowia psychicznego, ponieważ wdzięczni ludzie są bardziej zgodni, otwarci, mniej neurotyczni i łatwiej wybaczają. A jak wiemy wybaczenie uwalnia nas z pułapki rozpamiętywania krzywd i pielęgnowania negatywnych emocji.

Wdzięczność a zdrowie

Stres i brak snu mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Stres jest częścią naszego życia i nie możemy go uniknąć. Jednak emocja wdzięczności jest powiązana ze zmniejszeniem poziomu stresu, poprawą pracy serca i wydłużeniem ciągłości snu – a jak wiadomo poprawa jakości snu wiąże się z poprawą zdrowia.

Jak ćwiczyć wdzięczność?

Zbudowanie nawyku wdzięczności może być trudne na początku, ponieważ nie każdy ma naturalną umiejętność dostrzegania drobnych, pozytywnych rzeczy, z których składa się dzień. Wiele osób, szczególnie tych cierpiących na nerwicę i depresję mają proces myślenia zbudowany na lęku i negatywnych schematach. Nie zniechęcaj się, im więcej ćwiczysz, tym łatwiejsze się to staje. Rozwijanie w sobie pozytywnej emocji wdzięczności zaczyna się od umiejętności znalezienia odpowiedzi na pytanie za co jestem wdzięczny”? Usiądź z kartką papieru i napisz co ci przychodzi na myśl. Czasem sama zaduma nad tym co doceniamy w życiu nie będzie wystarczająca. Napisanie tego czarno na białym, na papierze, ma większą moc. Napisz i poczuj to. Pozwól wdzięczności przejść przez twoje ciało i uchwyć jej smak. Tak wyzwolone pozytywne emocje poprawią ci nastrój, zwiększą motywację do działania, rozszerzą perspektywy i dodadzą energii życiowej. Nie zatrzymuj tej energii tylko dla siebie, podziel się nią z bliskimi. Uśmiechnij się do partnera i powiedz mu, że zauważyłaś jego wysiłek sprawienia tobie przyjemności, powiedz sobie, że wdzięczna jesteś za to, co masz, doceń starania dzieci w szkole, z wdzięcznością spójrz na szefa, że dał ci możliwość rozwoju zawodowego. I tym nastrojem zasiądź do stołu w nadchodzące święto dziękczynienia!

Katarzyna Pilewicz Ph. D, LCPC, CADC

pilewicz
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w dwóch lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

405 Lake Cook Rd., Suite 203, Deerfield, IL, 60015

911 N. Plum Grove Rd., suite C, Schaumburg, IL, 60173

Tel. (847) 907 1166
Email: psycholog@zwiazkowy.com
www.psychologicalcounselingcenter.com

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

Nowa grupa dla rodziców:  POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.Depositphotos.com

Categories: psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*