Depresja – instrukcja obsługi

Depresja – instrukcja obsługi

Depresja wciąga cię coraz bardziej, czujesz się zamknięty w pułapce własnych myśli i negatywnych emocji, masz coraz mniej energii do wykonywania codziennych czynności. Nic nie cieszy, nie możesz spać lub śpisz przez cały czas, nie możesz jeść lub objadasz się bez przerwy. Poczucie winy wypełnia serce, brakuje nadziei, że kiedyś poczujesz się lepiej. Wszechogarniająca samotność i brak zrozumienia sprawiają, że kierujesz całą złość w swoim kierunku. Być może masz myśli o śmierci. Nie jesteś sam.

Na całym świecie ponad 300 milionów ludzi budzi się codziennie rano z objawami depresji. Przychodzi ona w wielu formach – powracających epizodów, depresji sezonowej, choroby maniakalno-depresyjnej czy depresji nerwicowej (dystymii). Wielu ludziom depresja odebrała
najpiękniejsze lata życia, odizolowała od bliskich, zabrała marzenia. Łatwo jest się jej poddać, szczególnie gdy brakuje wsparcia z zewnątrz. Wtedy o wiele trudniej jest znaleźć siły, by walczyć i nie pozwolić by depresja ograniczała twoje życie.

Jeśli cierpisz na depresję, prawdopodobnie powiesz, że nie masz siły na zastosowanie poniższych wskazówek, ale uwierz mi – możesz i nawet musisz to zrobić, żeby nie poddać się chorobie. Zobaczysz, że działanie okaże się równie łatwe, jak przeczytanie kolejnych linijek.

Kiedy budzisz się rano – wstań z łóżka. Leżenie nie pomoże poczuć się lepiej, jedynie pobudzi strumień negatywnych myśli i poczucia winy, że nie robisz nic, by sobie pomóc. Gdy wstaniesz i zaczniesz działać, zmienisz cały rozkład dnia. Wiesz, że to prawda.

Zanim rozpoczniesz poranną rutynę, nalejesz sobie filiżankę kawy, spójrz na telefon lub ekran komputera i przeczytaj pozytywne motto dnia, zabawną historyjkę, żart lub cokolwiek radosnego. Nie skupiaj się na wiadomościach o konfliktach, wypadkach i zabójstwach. Radosne wydarzenia też się przecież zdarzają, a w mediach można znaleźć pozytywne depesze.

Jeśli obok ciebie jest ktoś, kto dzieli z tobą twój dzień – doceń go. Pamiętaj, że niezmiernie trudno jest żyć z kimś, kto cierpi na depresję, wielu partnerów tego nie wytrzymuje. Doceń to, co masz, to pozwoli ci poczuć się lepiej.

Zaplanuj dzień. Jeśli nie masz energii do pracy, skup się na najprostszych czynnościach – wstań z łóżka, zjedz smaczny posiłek, wyjdź na spacer z psem, napisz paragraf w dzienniku, zadbaj o swoje otoczenie. Nawet takie proste czynności, jak zmycie naczyń, odkurzenie dywanu czy poukładanie papierów na biurku pozwoli ci rozproszyć uwagę i odciągnie cię od negatywnych myśli.

Wykąp się. Dolej do wody olejki pobudzające. Umyj się, uczesz, zadbaj o cerę. Dbanie o siebie jest trudne, gdy cierpisz na depresję, ale ciepła kąpiel sprawi, że poczujesz różnicę w twoim nastroju.

Zjedz dobrze. Zapomnij o mrożonych obiadach, ugotuj coś tylko dla siebie lub zamów coś, co lubisz z pobliskiej restauracji. Zdrowy i smaczny posiłek pozwoli na zmianę negatywnego myślenia tak powszechnego w depresji. Jesteś wart zadbania o siebie.

Zamień choć kilka słów z drugim człowiekiem. Depresja zamyka cię w ciemnym pokoju, unikasz ludzi, co jeszcze bardziej pogłębia twój stan. Pamiętaj, że potrzebujesz ludzi wokół, by funkcjonować i cieszyć się życiem. Izolacja pogłębia depresję. Zacznij od krótkiej konwersacji z sąsiadem, znajomym, obcym w kolejce do kasy w sklepie – to podniesie twój nastrój. Gdy przełamiesz opór wewnętrzny i podzielisz się swoimi uczuciami z drugim człowiekiem – zmierzasz w stronę zdrowia. Kontakt z ludźmi potrafi zdziałać cuda.

Nie poddawaj się depresji! Nie możesz pozwolić sobie, by twoje życie podporządkowane było tej chorobie. Depresja nie może definiować tego, kim jesteś. To choroba, ale od ciebie zależy, czy staniesz się jej ofiarą. Walcz! Wyjście z depresji może kosztować cię wiele wysiłku i nie zdarzy się od razu, ale pamiętaj, że jest to możliwe i na końcu ciemnego tunelu rozbłyśnie światło.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.Pexels.com

Categories: psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*