Czas na wakacje

Czas na wakacje

Przepracowanie i brak czasu na wypoczynek mogą poważnie odbić się na twoim zdrowiu. Gdybyśmy nie odpoczywali po pracy zawodowej czy po pracy w domu, ciężko byłoby nam zachować stałą formę, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Można śmiało powiedzieć, że gdyby nie odpoczynek – nasze życie byłoby o połowę mniej wydajne, ponieważ nasz organizm nie miałby czasu na regenerację.

Oznaki przemęczenia

Czujesz się zmęczony i zestresowany pracą? Łatwo się irytujesz, krzyczysz bez powodu, nie możesz spać lub wręcz przeciwnie, nie możesz wstać z łóżka, masz problemy z koncentracją, do tego dochodzą bóle mięśni, mdłości, dolegliwości żołądkowe, ból głowy? Czas na wakacje! Twój organizm mówi ci to wyraźnie, posłuchaj go. Potrzebujesz przerwy, by wypocząć. Poza zmęczeniem fizycznym, które jesteśmy w stanie zregenerować snem, potrzebujemy także odpoczynku psychicznego. Oderwanie od monotonnej czy przytłaczającej rzeczywistości, zmartwień natury finansowej, konfliktów rodzinnych i zawodowych – daje odprężenie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psychicznego.

Majorka czy las?

Nie musisz od razu rezerwować drogich wakacji na Majorce czy Hawajach. Może to być coś tak prostego jak kemping w lesie czy wynajęcie domku letniskowego nad jeziorem. Ważne, żeby było to miejsce, gdzie możesz się zrelaksować, poczuć przygodę, aktywnie spędzić czas i… pocieszyć się życiem. Dla mnie takim miejscem jest zawsze rejon północnej Minnesoty, gdzie zaszywam się w lesie, pływam łódką i łowię ryby. Samo wyjście do sklepu sprawia mi przyjemność. Uśmiech kasjerki, przyjazne twarze lokalnych mieszkańców, powolne tempo życia. Tydzień w tym miejscu pozwala zregenerować się na cały rok.

Wypoczynek aktywny czy pasywny?

Badania naukowe dowodzą, że ludzie, którzy angażują się w aktywny wypoczynek czują większą satysfakcję z życia, przeżywają mniej negatywnych emocji, łatwiej jest im nawiązywać kontakty z innymi, co sprawia, że czują się bardziej akceptowani i mają większe wsparcie ze strony przyjaciół. Należy wziąć pod uwagę fakt, że sposób spędzenia urlopu zależy od naszego temperamentu i naszej reaktywności emocjonalnej. Wypoczynek powinien być satysfakcjonujący i sprawiać radość. Nie musisz aktywnie spędzać urlopu, jeśli to nie jest twoje ulubione zajęcie – wystarczy, że poleżysz na słonecznej plaży przez kilka dni.
Bez względu na rodzaj odpoczynku, warto pamiętać o jednym – zadbajmy o siebie. Zaprzeczeniem urlopu będzie nadrabianie wszystkich zaległych spraw, z którymi trudno się uporać, kiedy pracujemy od rana do wieczora. Nawet przez dwa tygodnie wakacji nie nadrobimy zaległości z partnerem, przyjaciółmi, nie wychowamy dzieci, nie przeczytamy sterty zaległych książek, nie odpiszemy na czekające od dawna na odpowiedź e-maile. Zaległych spraw jest zawsze dużo, wiec odłóżmy je na półkę w czasie wakacji i po prostu odpoczywajmy.

Czas odprężenia umysłu

Wakacje to dobra okazja, aby się w siebie wsłuchać, pobyć ze sobą w ciszy, przepędzić z głowy lęki i negatywne myśli. Umiejętność skupienia się na “tu i teraz”, doceniania tego, co przeżywasz w tej chwili jest prostą receptą na szczęście. Zamiast powracać myślami do przeszłości, która niesie negatywne wspomnienia, czy lękliwie patrzeć w przyszłość i martwić się co przyniesie jutro, trzeba skupić się na teraźniejszości, by w chwili obecnej docenić to, że oddychamy pełną piersią (najlepiej na łonie natury), że możemy podziwiać otaczającą nas przyrodę, czuć łagodny powiew wiatru i ciepło słonecznego poranka.

Moja wakacyjna rada – zamknijmy za sobą drzwi, pozostawmy zmartwienia zawodowe w pracy, kłopoty prywatne w domu i cieszmy się każdą chwilą spędzoną z dala od codziennej bieganiny. Wspaniałych wakacji!

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

 

fot.pxhere.com

Categories: psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*