7 praktyk człowieka szczęśliwego

7 praktyk człowieka szczęśliwego

Czym jest pozytywna psychologia? To naukowe podejście do poznawania ludzkich myśli, uczuć i zachowań, z naciskiem na ich mocne strony. Do tej pory psychologia skupiała się na diagnozowaniu patologii, leczeniu jej, wykrywaniu słabości i niedoskonałości, naprawianiu błędów i neutralizowaniu symptomów chorobowych. Psychologia pozytywna dla odmiany stawia na ludzkie mocne strony, pozytywne emocje, więzi z innymi i wykorzystywanie ich w codziennym życiu, dla dobra swojego i innych. Innymi słowy– pozytywna psychologia stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytanie „co sprawia że człowiek staje się szczęśliwy?”.

Według Martina Seligmana, twórcy psychologii pozytywnej istnieje siedem filarów, które tworzą człowieka szczęśliwego.

1. Relacje międzyludzkie. Naukowcy twierdzą, że ludzie, którzy utrzymują bliskie, przyjacielskie więzi z innymi, są szczęśliwsi. Dzielenie się odczuciami i przeżyciami przynosi ulgę w radzeniu sobie ze stresem i depresją. Aktywne słuchanie innych kultywuje pozytywne emocje i pogłębia więzi międzyludzkie. Nie jest istotne, jak szeroki jest twój krąg znajomych, ważne jest, jak głębokie więzi łączą cię z innymi ludźmi.

2. Życzliwość. Ludzie, którzy opiekują się innymi, oddają im swój czas i pomagają w potrzebie poprzez wolontariat lub dobre uczynki, są bardziej szczęśliwi i rzadziej popadają w depresję. Większość tych ludzi robi to z własnej woli, by pomóc innym i naprawić część otaczającego ich świata, mają głęboką wewnętrzną motywację, która daje im niezbędną energię. Badania mówią, że bycie życzliwym i oddanym dla innych przynosi korzyści dla wszystkich, włącznie z osobą udzielającą pomocy, ponieważ przynosi jej to poczucie spełnienia i satysfakcję życiową.

3. Zdrowie fizyczne. Zażywaj dużo ruchu i jedz zdrowo. Regularne ćwiczenia na siłowni, dużo ruchu na świeżym powietrzu i bycie aktywnym, przynoszą natychmiastową ulgę naszym skołatanym nerwom i poprawiają nastrój. Zdrowe jedzenie i wyeliminowanie cukru z diety również wpływa na zdrową psychikę. Pamiętaj o zbawiennym działaniu światła słonecznego na stany depresyjne. Odpowiednia liczba godzin snu i odpoczynek są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

4. Znajdź swój “przepływ”. Według Michała Csikszentmihalyi, pioniera naukowych studiów o szczęściu, przepływ oznacza głębokie zaangażowanie w osiągnięcie celu, poprzez aktywność, w którą wkładasz energię i umiejętności, które są zgodne z twoimi zainteresowaniami i osobowością. Poświęcenie się tej czynności powoduje, że zatracasz się w niej i oddajesz całkowicie, a w efekcie doświadczasz radości i spełnienia. Przepływ może istnieć w twoim życiu zawodowym, jak i prywatnym. Przykładem może być spokojne i radosne skupienie się na pisaniu tego artykułu, co jest częścią mojej pracy zawodowej lub pływanie w ciepłym jeziorze, w stronę zachodzącego słońca, co mogę robić w czasie wolnym, podczas letnich wakacyjnych wieczorów.

5. Odnalezienie sensu w życiu. Spirytualność jest związana z szukaniem sensu i znaczenia . Psycholog Martin Seligman twierdzi, że ludzie którzy podążają swoimi spirytualnymi ścieżkami, zgodnymi z wiarą, kulturą, tradycjami, wartościami i zaangażowaniem społecznym, są bardziej szczęśliwi.

6. Odkryj swoje mocne strony i używaj ich w codziennym życiu. Jest to bardzo istotna cześć programu terapii wykorzystywanej przez psychologów pozytywnych. Odkrywanie mocnych stron, skupianie się na nich i umiejętność używania ich w życiu podnosi poziom samopoczucia, wiarę w siebie i daje nadzieję na przyszłość. Najszczęśliwsi ludzie to tacy, którzy odkryli swoje indywidualne mocne strony, na przykład wytrwałość i umiejętność krytycznego myślenia, a następnie zaczęli ich używać do osiągania swoich celów. Aby rozpocząć podróż w celu odkrycia swoich talentów, zastanów się nad najlepszym momentem w swoim życiu. Jakie umiejętności spowodowały, że czułeś się wtedy tak dobrze? Jak mógłbyś ich użyć teraz, by powtórzyć poczucie szczęścia, które wówczas czułeś?

7. Pozytywne myślenie. To podstawa pozytywnej psychologii. Optymizm jest ważną cechą, którą trzeba w sobie rozwijać. Powtarzając za Winstonem Churchillem –” pesymista widzi trudności w każdej dobrej okazji, optymista widzi okazję w każdej trudności”. Psycholodzy pozytywni odkryli, że optymizm wzmocnia system odpornościowy organizmu, zapobiega chronicznym chorobom i pomaga ludziom przezwyciężać przeciwności losu. Wdzięczność jest ściśle związana z optymizmem. Ludzie, którzy praktykują wdzięczność, są szczęśliwsi, mają więcej wsparcia społecznego, mniej stresu i są mniej narażeni na depresję.

Katarzyna Pilewicz LCPC, CADC

pilewicz
psycholog i psychoterapeutka licencjowana w stanie Illinois. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Obecnie prowadzi badania doktoranckie w Walden University na temat wpływu psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Członek American Psychological Association i PSI CHI. W swojej praktyce opiera się na holistycznym poglądzie o wzajemnym wpływie umysłu, ciała i środowiska. W swojej klinice w Deerfield zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami psychologicznymi pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

psycholog

Teraz także: 911 N. Plum Grove Road, suite C, Schaumburg, IL, 60173

Psychological Counseling Center prowadzi konsultacje i porady dla osób zmagających się z problemami natury psychologicznej. Pomożemy zredukować stres, lęki i depresję. Wskażemy właściwe rozwiązania. Ukierunkujemy cię na odnalezienie siebie i twojej drogi życiowej. Po konsultację dzwoń: (847) 907-1166.

NOWA GRUPA:
Psychological Counseling Center otwiera nową grupę dla rodziców POZYTYWNE RODZICIELSTWO. W komfortowej atmosferze, pełnej poufności i wzajemnego wsparcia omawiamy trudne sytuacje i problemy, by znaleźć proste rozwiązania. Zrozum zachowanie swojego dziecka! Działaj na jego korzyść! Program oparty jest na zasadach nauk Alfreda Adlera. Po informacje dzwoń: (847) 907-1166

fot.Pexels.com

Categories: psycholog

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*