0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaprzepisy kasia mBezglutenowe pierogi wigilijne

Bezglutenowe pierogi wigilijne

-

Święta już za rogiem. Zapewne większość z was ma już piękną choinkę! Moje wigilijne przygotowania w tym roku postanowiłam rozpocząć nie od choinki, ale od pierogów i uszek. W końcu udało mi się ciasto, które pięknie się formuje i nie rozpada. Pierogi są dodatkowo wegańskie (jajko zastępujemy nasionami lnu), ciasto wychodzi lekkie i delikatne. Tradycyjny farsz, czyli kapusta z grzybami, dopełnia całości i przypomina o polskim lesie! Za suszone grzyby dziękuję teściwej oraz cioci.

Przynajmniej pod tym względem, jestem przygotowana do świąt. A wy?

REKLAMA

Czas przygotowania: 2 godz.

Przepis na około 50 pierogów (u mnie 25 pierogów i 40 uszek)

Składniki:

Farsz

1/2 szklanki suszonych grzybów (zalanych 6 godz. wcześniej zimną wodą)

1/2 kg kiszonej kapusty

1 cebula

1 szklanka posiekanych pieczarek

2 łyżki oleju

sól, pieprz do smaku

Ciasto:

1 szklanka mąki ziemniaczanej

1 szklanka mąki ryżowej

1 szklanka mąki z tapioki

2/3 szklanki mielonych nasion lnu

4 łyżki oliwy z oliwek

1 łyżeczka soli

około 1 1/2 szklanki gorącej wody

W pierwszej kolejności przygotowujemy farsz. Na większą patelnię wylewamy olej i lekko zarumieniamy posiekaną cebulę. Następnie dodajemy pieczarki; po 5 min dodajemy posiekane grzyby oraz kapustę (odsączoną). Cały farsz dusimy około 15-20 min, aż wyparuje niemal cała woda. Doprawiamy do smaku, odstawiamy na bok.

Przed wymieszaniem składników na ciasto przygotowujemy folię spożywczą, deski na których będziemy układać pierogi, wałek, szklankę oraz blat (będziemy również potrzebować odrobinę mąki ziemniaczanej do posypywania). Mieszanie składników najlepiej rozpocząć za pomocą miksera z hakiem, jednak ręcznie również sobie poradzicie. W misce mieszamy wszystkie składniki suche, dodajemy oliwę oraz wodę (początkowo 1 szklankę i stopniowo dolewamy, aby powstało plastyczne ciasto pierogowe). Pod koniec najlepiej wyrobić je ręką, wtedy poczujemy czy dodaliśmy odpowiednią ilość wody. Ciasto dzielimy na trzy równe części. Jedną zostawiamy na blacie, natomiast dwie pozostałe szczelnie owijamy folią.

Porcje ciasta rozwałkowujemy, wycinamy szklanką okręgi, na środek nakładamy łyżeczką odrobinę farszu. Lubię mieć w małym pojemniku wodę, w której moczę opuszek palca, a następnie nawilżam brzeg połowy okręgu. Zlepiamy szczelnie brzegi pierogów, na koniec możemy zrobić wzorki widelcem. Pozostałe ciasto ugniatamy w kulkę (jeśli stwardniało, możemy dodać kropelkę wody) i ponownie rozwałkowujemy. Pierogi układamy na desce. Moje od razu mrożę. Ale część z nich wrzucam na posoloną wrzącą wodę i gotuję około minuty. Te zamrożone potrzebują maksymalnie 4 min.

Smacznego!

Kasia Maciejewska

kasia_maciejewska_przepis
Piekę z pasją, gotuję z jeszcze większą, ale prawdziwą satysfakcję daje mi możliwość dzielenia się swoimi pomysłami. Co prawda ukończyłam studia z zakresu zarządzanie kadrami, jednak od kiedy pamiętam, świetnie zarządzałam produktami kuchennymi z niezłym efektem. Poza tym fotografuję. A dobre zdjęcie moich wypieków i potraw – to dopiero zabawa!
W przygotowaniu potraw oraz wypieków używam jedynie produktów bezglutenowych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Na łamach „Dziennika Związkowego” dzielę się z Wami przepisami dań obiadowych, przekąsek oraz słodkości. Obiecuję, że przepisy nie są skomplikowane, za to efekt gwarantowany.
Mam nadzieję, że poczujecie wiatr w żaglach i sami weźmiecie się do gotowania i pieczenia. Dzielcie się swoimi uwagami.
Zapraszam na smaczną przygodę!
E-mail: [email protected]
Adres strony: malewypieki.pl

  • DSC_0179
  • DSC_0188
  • DSC_0182
  • DSC_0185
  • DSC_0191
  • DSC_0208
  • DSC_0197
  • DSC_0200
  • DSC_0209
  • DSC_0215
  • DSC_0217

REKLAMA

2091298773 views

REKLAMA

2091299073 views

REKLAMA

2093095539 views

REKLAMA

2091299361 views

REKLAMA

2091299507 views

REKLAMA

2091299651 views