Zmiany w Social Security w roku 2016

Zmiany w Social Security w roku 2016

Co roku zmieniane są trochę przepisy Social Security − waloryzowane są świadczenia i niektóre pułapy, czasami nowelizowane niektóre reguły. W 2016 r. wiele limitów pozostało bez zmian z powodu niskiej inflacji, ale za to weszły w życie pewne dotkliwe restrykcje, o których słów parę.

Co zostaje po staremu

Zaledwie trzeci raz w historii systemu Social Security świadczenia nie zostaną podniesione, bo Consumer Price Index nie wykazał inflacji. Tak było tylko w roku 2010 i 2011.

Na tym samym poziomie 118,5 tys. dol. pozostała podstawa zarobków, od których płaci się składki Social Security. Tyle samo co w ubiegłym roku, bo 15 720 dol. (1 310 dol. miesięcznie), można zarabiać bez redukcji świadczeń Social Security. Ci, którzy w tym roku osiągną pełny wiek emerytalny (66 lat) mogą zarobić 41 880 dolarów. Na każde dwa dolary zarobione powyżej tych pułapów będzie ze świadczeń potrącony dolar.

Trzeba zarabiać więcej, by być ubezpieczonym

Podwyższono progi zarobków potrzebnych do zaliczenia kwartału Social Security. Od 1 stycznia 2016 roku trzeba zarobić kwartalnie o 40 dol. więcej, czyli co najmniej 1 260 dolarów. Oznacza to, że przychód co najmniej 5 040 dol. w ciągu roku pozwala zaliczyć 4 kwartały. Przypomnę, że przepisy pozwalają całą kwotę (czyli 5 040 dol.) zarobić na początku roku (np. styczniu), a dodane nam będą 4 kwartały, czyli cały rok kalendarzowy.

Medicare droższe

Jeżeli masz już Medicare, to jego cena części B pozostanie dla ciebie taka sama – 104 dol. 90 centów miesięcznie (więcej, jeżeli masz wysokie zarobki). Ale ci, którzy złożą wnioski o część B Medicare w roku 2016, zapłacą więcej, bo 121,80 dol. miesięcznie. Osoby o zarobkach przekraczających 85 tys. dol. (107 tys. dol. dla małżeństw) zapłacą 170,50 dol., a jeszcze bogatsi – nawet do 398,80 dol. miesięcznie, w zależności od wysokości przychodu.

Niższe maksymalne świadczenia

Maksymalne świadczenie Social Security zostało obniżone w roku 2016 o 24 dolary. Osoba, która ukończyła 66 lat i złoży wniosek o świadczenia w roku 2016, otrzyma maksymalnie     2 639 dolarów. Administracja Social Security wyjaśnia, że zjawisko to powstaje wtedy, gdy nie ma podwyżki wypłacanych świadczeń z powodu płaskiego wskaźnika kosztów utrzymania (Cost of Living Adjustment – COLA), ale zwyżkuje krajowa średnia zarobków (ang. national average wage index).

Koniec “darmowej” renty małżeńskiej

Ustawa budżetowa (Bipartisan Budget Act of 2015) odebrała osobom urodzonym 2 stycznia 1954 roku albo później możliwość wyboru świadczeń. Dostaniesz świadczenie wyższe, nawet jeżeli wolałbyś niższe, które na dłuższą metę byłoby korzystniejsze. Na przykład żonie mogło opłacać się wziąć “połówkę” męża, by pozwolić swojej emeryturze rosnąć o 8 proc. rocznie aż do siedemdziesiątki, po czym przerzucić się na swoją emeryturę, która do siedemdziesiątki mogłaby wzrosnąć nawet o 32 procent. Nazywano to “darmową” rentą małżeńską.

Przywilej “darmowej” renty się kończy dla większości z nas. Ale jeżeli ukończyłaś 62 lata do końca 2015 roku, to w pełnym wieku emerytalnym możesz jeszcze skorzystać ze starego przywileju. Pamiętaj tylko, że wniosek o rentę masz złożyć po ukończeniu pełnego wieku emerytalnego. Wniosek taki nazywa się “ograniczonym” (ang. restricted filing) –ograniczonym do wybranego przez ciebie świadczenia. Również twój małżonek musi już złożyć wniosek o emeryturę. A tu był kolejny kruczek prawny, który teraz zostanie zlikwidowany.

Zmiany w zawieszaniu emerytury

Każdy może zawiesić otrzymywanie swojej emerytury Social Security, by na przykład powrócić do pracy. Przywilej ten pozostał. Co zmieniono, to fakt, że wraz z zawieszeniem emerytury pracownika, ustawać będzie wypłata renty rodzinnej. Kładzie to kres popularnej strategii “złóż i zawieś” (“file and suspend”). Teraz żona musi czekać, aż mąż naprawdę zacznie pobierać emeryturę. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać 2 maja 2016 roku.

Wniosek: strategię „złóż wniosek i zawieś świadczenia” można stosować tylko do 1 maja 2016 r., pod warunkiem oczywiście, że jest się do niej uprawnionym. Skorzystaj, póki możesz. Wyjaśnienie “ograniczonego” wniosku oraz strategii “złóż i zawieś” znajdziesz w książce pt. “Ubezpieczenie społeczne Social Security”.

Więcej informacji na temat dwóch ostatnich znajdziesz w sieci w artykule pt. “Zmiany Social Security krzywdzą seniorów” oraz na witrynie Administracji Social Security: www.ssa.gov

Elżbieta Baumgartner

fot.WikiHow

Categories: Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*