Zmiany w Social Security na rok 2017

fot.401(K) 2012/Flickr

fot.401(K) 2012/Flickr

Jak co roku zmieniają się trochę przepisy Social Security − waloryzowane są świadczenia i pułapy, czasami nowelizowane niektóre reguły. Poniżej przeczytacie o tym, o czym warto wiedzieć.

Wzrasta wiek emerytalny

Podczas gdy nasi krewni w Polsce mają wiek emerytalny skrócony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, wiek emerytalny w USA idzie w górę. Cóż, widocznie Polska jest bogatsza od Ameryki i wolno tam dyskryminować ze względu na płeć.

Dla osób urodzonych w latach 1943-1954 wiek emerytalny wynosi 66 lat, ale wzrasta dla osób młodszych. Seniorzy urodzeni w roku 1955, którzy zechcą przejść na wczesną emeryturę w roku 2017, zauważą zmiany. Dla nich pełny wiek emerytalny wynosi 66 lat i 2 miesiące. Nadal wolno im będzie przejść na spoczynek w wieku 62 lat, ale skoro pobierać będą świadczenia o 50 miesięcy dłużej, zostaną one im zmniejszone o 25,8 proc. w porównaniu z pełną emeryturą.

Niecierpliwa żona w wieku 62 lat dostanie rentę małżeńską w wysokości tylko 34,6 proc. emerytury męża.

Wiek emerytalny wzrastać będzie stopniowo o 2 miesiące co roku aż do 67 lat. Szczegóły pokazuje Retirement Age Calculator, www.ssa.gov/planners/retire/ageincrease.html.

Mała podwyżka świadczeń Social Security

Świadczenia Social Security są co roku podwyższane o tyle, ile wynosi wzrost kosztów utrzymania (COLA). 65 milionów emerytów i rencistów otrzymało od początku roku podwyżkę w wysokości zaledwie 0,3 procent. Jest to niewiele, ale lepiej niż w ubiegłym roku, kiedy to system Social Security nie dał żadnych podwyżek. W roku 2017 przeciętny emeryt dostanie 1360 dol. emerytury albo renty, a małżeństwo seniorów − 2260 dol. Maksymalne świadczenie wzrasta o 48 dol. − z 2639 do 2687 dol.
Federalny limit świadczeń SSI wzrósł tylko o 2 dol. − do 735 dolarów.

Trzeba zarabiać więcej, by być ubezpieczonym

Ważna zmiana dotyczy progu zarobków potrzebnych do zaliczenia kwartału Social Security. Od 1 stycznia 2017 roku trzeba zarobić w kwartale o 40 dol. więcej, czyli co najmniej 1300 dol., czyli co najmniej 5200 dol. w ciągu roku, by mieć zaliczone okresy ubezpieczenia. Przypomnę, że przepisy są ustawione tak, że całą kwotę (czyli 5200 dol.) można zarobić w dowolnym okresie w roku, a zaliczony nam będzie cały rok stażu pracy.

Bogaci płacą więcej

Około 12 milionów osób zapłaci więcej na rzecz Social Security. Podwyższona została do 127 300 dol. podstawa zarobków, od których płaci się składki emerytalne.

Dodatkowa składka na Medicare obowiązuje od roku 2013. Dodatkowe 0,9 proc. pobierane jest od wynagrodzenia przekraczającego 250 tys. dol. dla małżeństw i 200 tys. dol. dla osób samotnych. Oprócz tego 3,8 proc. podatku na Medicare jest potrącane od niektórych przychodów z inwestycji zamożnych podatników.

Więcej informacji w witrynie Administracji Social Security: www.ssa.gov.

Młody emeryt może więcej pracować

Osoby, które nie osiągnęły pełnego wieku emerytalnego, mogą w tym roku zarabiać o 1200 dol. więcej, bo 16 920 dol. (1410 dol. miesięcznie, a poprzednio 1310 dol.), bez redukcji ich świadczeń Social Security. Ci, którzy osiągną pełny wiek emerytalny (66 lat) w tym roku, mogą zarobić 44 880 dol., o 3 tys. dol. więcej niż w minionym roku. Dolar emerytury będzie im wstrzymany na każde dwa dolary zarobione powyżej tych pułapów.
Uwaga: Pełny wiek emerytalny wzrasta do 66 lat i dwóch miesięcy tylko dla urodzonych w roku 1955 i wcześniej. Jeżeli jesteś starszy, to pełny wiek dla ciebie pozostaje na stałym poziomie, więc po 66. urodzinach możesz dorabiać do woli.

Inwalidzie wolno dorabiać więcej

Osoby niepełnosprawne mogą zarobić o 40 dol. miesięcznie więcej niż w roku 2016, bo 1170 dol. i ciągle kwalifikować się do renty (Social Security Disability). Osoby niewidome dostały 130 dol. podwyżki miesięcznie, bo górny limit zarobków wzrósł dla nich do 1950 dol. miesięcznie.

Koniec strategii „wniosek i zawieszenie”

Od lat uważni czytelnicy moich książek korzystali z luki w przepisach, która pozwalała żonom na branie rent, mimo że mąż nie pobierał emerytury, bo ją zawiesił. Strategia ta nazywała się „file and suspend”. Niestety, sekcja 831 Ustawy budżetowej (Bipartisan Budget Act of 2015) pozostawiła możliwość zawieszenia emerytury pracownika, ale od 1 maja 2016 r. wniosła istotne zmiany dla małżonków. Jeżeli twoja emerytura jest zawieszona, to nikt z twojej rodziny nie może dostać świadczeń rodzinnych. Jeżeli zawiesisz swoją emeryturę, to nie należy ci się renta małżeńska (z tytułu pracy małżonka). Nie możesz też retroaktywnie odwołać zawieszenia emerytury, by wybrać zaległe świadczenia w jednej kwocie.

Wydawać by się mogło, że nastał koniec darmowych rent małżeńskich. Ale nie zupełnie. Dla małżonków urodzonych przed 2 stycznia 1954 pozostała jeszcze inna droga do darmowej renty małżeńskiej, którą wkrótce opiszę. Niecierpliwi mogą przeczytać w sieci tekst pt. „Zmiany w przepisach Social Security”.

***
Uwaga, pytania do autorki należy wysyłać e-mailem: poczta@poradniksukces.com

 

Elżbieta Baumgartner

e-baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com

Categories: Porady
Tags: finanse, porady

Comments

 1. Fred
  Fred 14 stycznia, 2017, 22:48

  Co to jest za slowo ociemnialy? Kto takie bzdury wypisuje? Co to jiz slowo niewidomy sie nieuzywa? ?moze ktos z redakcji jest ociemnialy co dopuscil ten artykul to druku… nie robcie z POLONII analfabetow.

  Reply this comment
  • Tbs
   Tbs 16 lipca, 2017, 07:18

   ociemniały -człowiek dotknięty ślepotą nabytą; niewidomy’: przykład „Możliwość pracy dla ociemniałych”.

   Reply this comment
  • Tbs
   Tbs 16 lipca, 2017, 07:24

   niewidomy -taki, który nie widzi z powodu wady lub utraty wzroku; ociemniały, ślepy’: np „Niewidome dziecko. Niewidomy od urodzenia”.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*